Trwa ładowanie...

Miasta, do których chętnie przeniesiemy się za pracą

Najnowsze badanie Antal International „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” dowodzi, że kadra zarządzające jest otwarta na zmiany zawodowe

Share
Miasta, do których chętnie przeniesiemy się za pracą
Źródło: Thinkstock
d4khidk

Najnowsze badanie Antal International „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” dowodzi, że kadra zarządzające jest otwarta na zmiany zawodowe. Choć sama możliwość zmiany miejsca zamieszkania nie jest głównym motywem zmiany pracy – jako taki, podało tylko 1,7 proc. biorących udział w badaniu, to jednak 75 proc. ankietowanych specjalistów i menedżerów dla atrakcyjnej posady, zdecydowałoby się na relokację.

Najbardziej kuszące do zmiany pracy jest atrakcyjniejsze wynagrodzenie (71,4 proc. badanych), bardziej odpowiadający styl zarządzania i kultura organizacji (40,1 proc.), a także wyższy stopień odpowiedzialności i decyzyjności (32 proc.).

Tu nie chcemy pracować

Najmniej atrakcyjne miasta pod względem pracy to Białystok, Kielce i Radom. Tylko 4,1 proc. ankietowanych zdecydowałoby się wyjechać do Białegostoku za pracą, do Kielc pojechałoby 4 proc. menedżerów i specjalistów, a do Radomia tylko 3,1 proc.. Przeciętne wynagrodzenie w Radomiu wynosi 2423 zł netto *. Grażyna Spytek -Bandurska, Zastępca Dyrektora Dep. Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan komentuje: - Bazując bardziej na opiniach, niż na konkretnym badaniu, najchętniej przenosimy się do miast, które stawiają na rozwój, w których są prowadzone nowe inwestycje.

Wrocław

Najwięcej, bo 52,5 proc. badanych przeniosłoby się do Wrocławia. Miasto to ma stosunkowo niski poziom bezrobocia. Na początku roku wynosił on 5,3, co sytuowało je pod tym względem na czwartym miejscu. Od początku dwudziestego pierwszego wieku prężnie rozwija się tam sektor IT. We Wrocławiu mieści się też wiele międzynarodowych korporacji, takich jak Simens, Nokia Simens Networks, Bosch, Volvo, Google, siedziby mają tam liczne banki, kwitnie też przemysł farmaceutyczny. We Wrocławiu przeciętnie zarobimy 3032 zł netto.*

d4khidk

Kraków

Spośród „Listy 500 Największych Firm w Polsce”, publikowanej przez „Politykę” aż 21 mieści się w Krakowie, z czego trzy znajdują się w pierwszej dwudziestce. Należą do nich: Tesco Polska, BP Polska i Grupa Philip Morris Polska. Mówi się również, że Kraków jest największym w Polsce ośrodkiem outsourcingu. Swoje siedziby ma tu wiele firm świadczących usługi księgowe, podatkowe, informatyczne i finansowe. Być może właśnie dlatego do Krakowa chętnie przeniosłoby się 45,2 proc. badanych. Średnie wynagrodzenie w Krakowie wynosi 3009 zł netto*. **Warszawa **

43 proc. specjalistów, którzy wzięli udział w badaniu, przeniosłoby się za pracą do Warszawy. Co dwunaste przedsiębiorstwo działające w Polsce ma swoją siedzibę w stolicy. - W Warszawie mieści się też centrum administracji i władzy, dlatego jest tu bezustanne zapotrzebowanie na specjalistów poszczególnych resortów – mówi Grażyna Spytek Bandurska, Zastępca Dyrektora Dep. Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan. Przeciętne wynagrodzenie w Warszawie wynosi 3958 zł netto*.

*Gdańsk * Do Gdańska przeniosłoby się 39,1 proc. badanych. Rozwinięta w tym regionie gospodarka morska może kusić specjalistów i inżynierów przemysłu ciężkiego. W Gdańsku kwitnie także przemysł elektrotechniczny i spożywczy. Znaczącą rolę odgrywa także Rafineria Gdańska, w której przerabiana jest ropa naftowa. Średnie wynagrodzenie w Gdańsku wynosi 2954 zł netto *.

Poznań

Jest jednym z największych ośrodków gospodarczych w kraju, niezwykle atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. W latach 1990 -2010 wartość tych inwestycji wynosiła wyniosła 6,6 mld USD. 36,8 proc. badanych deklaruje, że wyjechałoby za pracą do Poznania. Miasto jest siedzibą wielu korporacji, a dominujące branże to handel oraz działalność naukowa i techniczna. 3158 zł netto* - tyle przeciętnie zarobimy w Poznaniu. *Gdynia *

d4khidk

3078 zł netto *– tyle wynosi średnie wynagrodzenie w Gdyni. 23,5 proc. specjalistów i menedżerów wskazało ją, jako miasto, do którego by się chętnie przenieśli za pracą. Podobnie jak w Gdańsku, rozwija się tu gospodarka morska. Od końca dwudziestego wieku powiększa się sektor finansowy. Założony w 2001 roku Pomorski Park Naukowo Technologiczny skupia firmy wprowadzające na rynek nowe technologie.

Grażyna Spytek Bandurska zauważa, że wielu specjalistów nie przenosi się do innych miast na stałe, ale na przykład na dwa, trzy lata, bo akurat w danym mieście jest realizowany projekt, przy którym mogą znaleźć ciekawą pracę i dobre wynagrodzenie. To daje im możliwość rozwoju zawodowego.

MD/MA

*Wszystkie dane o wynagrodzeniach pochodzą z portalu sprawdz-zarobki.pl.

d4khidk

Podziel się opinią

Share
d4khidk
d4khidk