Trwa ładowanie...
d3t45d4

Michał Szubski złożył rezygnację z funkcji prezesa PGNiG

Michał Szubski złożył rezygnację z funkcji prezesa PGNiG z dniem 31 grudnia 2011 roku - poinformował PGNiG w komunikacie. Sam Szubski tłumaczy, że podstawowym motywem rezygnacji jest niezatwierdzenie przez URE taryfy PGNiG na 2012 r.

Share
d3t45d4

Michał Szubski złożył rezygnację z funkcji prezesa PGNiG z dniem 31 grudnia 2011 roku - poinformowało PGNiG w komunikacie. Sam Szubski tłumaczy, że podstawowym motywem rezygnacji jest niezatwierdzenie przez URE taryfy PGNiG na 2012 r.

"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA ("PGNiG", "Spółka") informuje, że w dniu dzisiejszym Pan Michał Szubski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Spółki z dniem 31 grudnia 2011 roku z powodów osobistych" - podano w komunikacie.

W przesłanym PAP oświadczeniu Szubski tłumaczy, że podstawowym motywem decyzji o złożeniu rezygnacji z funkcji jest pozostawienie bez rozstrzygnięcia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) kwestii zatwierdzenia taryfy PGNiG na rok 2012.

d3t45d4

"Jej brak uniemożliwia mi odpowiedzialne kierowanie spółką publiczną, jaką jest PGNiG. Dla spółki oznacza poważne straty ze sprzedaży począwszy od 1 stycznia przyszłego roku, z uwagi na brak pokrycia w taryfie pełnych kosztów pozyskania gazu" - napisał w oświadczeniu.

"Z ogromną przykrością stwierdzam, że brak decyzji ze strony URE nie ma podstaw merytorycznych. Prezes URE otrzymał od spółki wszystkie dane ekonomiczne, wymagane do zatwierdzenia taryfy. Spółka odpowiedziała również w terminie na wszystkie +wezwania+ Prezesa URE, nawet jeżeli miała wątpliwości co do przyjmowanych przez niego założeń makroekonomicznych" - dodał.

Prezes URE Marek Woszczyk powiedział w poniedziałek PAP, że nie zamierza w żaden sposób odnosić się do decyzji prezesa Szubskiego, ani też komentować powodów jego decyzji.

- Co do samej taryfikacji to zwracam uwagę, że to prezesowi URE ustawodawca powierzył ocenę, czy taryfa jest uzasadniona. Rozbieżności w tym zakresie pomiędzy regulatorem a regulowanym nie są dla mnie zaskoczeniem - powiedział PAP Woszczyk.

d3t45d4

Michał Szubski został wybrany po raz pierwszy na stanowisko prezesa PGNiG w drodze konkursu 12 marca 2008 roku. W styczniu 2011 roku ponownie wygrał konkurs na kolejną kadencję - miała ona trwać do marca 2014 roku.

Szubski jest absolwentem prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów m.in. z zarządzania przedsiębiorstwem energetycznym. Z PGNiG był związany od 1994 r. Na początku był m.in. dyrektorem biura prezydialnego, a następnie prawnego. Od października 2000 r. pracował w Mazowieckim Zakładzie Gazowniczym - Gazownia Warszawska, a w latach 2003-2007 był prezesem Mazowieckiej Spółki Gazownictwa. Od lipca 2007 r. do marca 2008 r. doradzał zarządowi PGNiG.

d3t45d4

Podziel się opinią

Share
d3t45d4
d3t45d4