Miedź najtańsza od prawie 7 lat głównie na skutek obaw dot. gospodarki Chin
Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Bieżący rok rozpoczął się wyjątkowo słabo na rynkach surowcowych. Najwięcej uwagi przyciągnęła sytuacja na rynku ropy naftowej, jednak nie mniej ciekawie wygląda wykresy metali przemysłowych, na których również pierwsze dni tego roku pokazały zjazd notowań w dół. Tanieje między innymi miedź, której cena przebiła w dół ważne techniczne bariery. W przypadku miedzi notowanej w Stanach Zjednoczonych, tą barierą był poziom 2 USD za funt, natomiast dla kontraktów na miedź notowanych w Londynie był to poziom 4500 USD za tonę.
W rezultacie, obecnie notowania miedzi znajdują się na najniższym poziomie od pierwszej połowy 2009 r., a więc od niemal 7 lat. Tak niskie notowania tego metalu to przede wszystkim rezultat obaw związanych z gospodarką Chin. Silne spadki tamtejszych indeksów akcji wywołały pesymistyczne wizje dotyczące przyszłości ekonomicznej Państwa Środka. Na razie są one potwierdzane przez dane makroekonomiczne - ale nie wszystkie. W środę pojawiły się zaskakująco dobre dane dotyczące importu niektórych surowców do Chin, w tym miedzi. Według wyliczeń chińskich władz celnych, w grudniu 2015 r. import miedzi do Chin wyniósł 530 tysięcy ton, a więc znalazł się na poziomie zbliżonym do ustanowionego w 2014 roku rekordu. Grudniowy wynik jest także o 15% lepszy od importu z listopada ub.r.
Jednocześnie dane te pokazały, że w całym 2015 r. import miedzi do Chin wyniósł 4,81 mln ton, co stanowi nieznacznie gorszy wynik niż w 2014 r. (4,83 mln ton). W bieżącym roku ta spadkowa tendencja prawdopodobnie się utrzyma, w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach. Już pod koniec 2015 roku zaczął być widoczny spadek zamówień na dostawy miedzi z terminami wykonania w pierwszych miesiącach 2016 r. Nie bez znaczenia był tu spadek wartości chińskiego juana, który zwiększył ryzyko związane z importem metali z dostawą za kilka miesięcy.
Mimo lepszych od oczekiwań danych dotyczących importu miedzi do Chin, na rynku tego metalu wciąż dominują pesymiści. Obecne warunki techniczne dają potencjał do kilkuprocentowej zniżki cen miedzi w krótkoterminowej perspektywie.
Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
(ISBnews/ Superfund TFI)