Miejsca pracy będą przybywać wolniej
Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, po raz kolejny z rzędu nieznacznie spadł.
*Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, po raz kolejny z rzędu nieznacznie spadł. Pomimo tego, w ostatnim okresie wskaźnik nie obniża się już tak gwałtownie, jak miało to miejsce przed rokiem. *
Wzrastające koszty działalności gospodarczej w połączeniu ze słabym dopasowaniem kwalifikacji osób bezrobotnych do potrzeb przedsiębiorstw powodują, że tempo, w jakim przybywa nowych etatów zmniejszyło się, wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
"Dlatego też w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie obniżać się wolniej niż w roku ubiegłym. W styczniu stopa bezrobocia wzrosła z 11,4% do 11,7%. O tej porze roku bezrobocie wsród pracowników sezonowych nasila się. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia wyniosła 11,3%, a więc była na poziomie zbliżonym do tego w grudniu ub. r." - czytamy w raporcie.
Według BIEC, nastroje gospodarcze menedżerów firm przemysłowych od kilku miesięcy ustawicznie się pogarszają. W znacznej mierze wynika to ze wzrostu kosztów przedsiębiorstw, co wpływa na ich sytuację finansową. W rezultacie badani przedsiębiorcy na ogół przewidywali brak zmian zatrudnienia w swoich firmach w nadchodzących miesiącach.
"Po kilku miesiącach spadku, w ubiegłym miesiącu wzrosła liczba ofert zatrudnienia napływających do powiatowych urzędów pracy. Jak na razie trudno przesądzać o tym, czy jest to trwały, czy jedynie krótkookresowy wzrost, jednak przeważająca ilość napływających z rynku pracy sygnałów wskazuje, że liczba nowych wakatów będzie w najbliższych miesiącach ulegać ograniczeniu. Kolejny miesiąc z rzędu zmniejszyła się natomiast liczba ogłoszeń o pracy publikowanych w prasie" - analizuje BIEC.
BIEC zwraca także uwagę, że podczas, gdy przedsiębiorcy nieznacznie redukują liczbę nowych wakatów, również bezrobotnym będzie nieco trudniej niż w roku ubiegłym znaleźć pracę. Przeważająca część bezrobotnych w Polsce to osoby, których perspektywy znalezienia zatrudnienia są niewielkie [...]. Statystyka pokazuje również, że niezwykle często po krótkotrwałym wyrejestrowaniu, ponownie powracają oni do spisu bezrobotnych.
"W konsekwencji kwota wypłacanych zasiłków jest coraz niższa, na czym zyskuje budżet państwa. Przy tempie napływu nowych bezrobotnych zbliżonym do tego sprzed miesiąca, nieco szybszej kreacji nowych miejsc pracy i zdecydowanej redukcji masowych zwolnień, gospodarka cieszy się spadająca stopa bezrobocia" - wynika z raportu.
Eksperci Biura zauważyli, że osobnym problemem jest natomiast aktywizacja zawodowa osób nieaktywnych na rynku pracy, a więc nie poszukujących zatrudnienia. Długookresowo bezrobotni w ogromnym stopniu przyczyniają się do występowania bezrobocia strukturalnego, a więc tego najtrudniejszego do zwalczania.