Mieszane sygnały

Tydzień najważniejszych danych póki co przynosi mieszane sygnały. Póki co, największym rozczarowaniem okazały się wczorajsze dane dotyczące nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych.

Mieszane sygnały
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

Indeks Conference Board zamiast wzrosnąć do oczekiwanych 57 pkt. obniżył się do 49,3 pkt. (54,9 pkt. w poprzednim miesiącu). Nie wykluczone, że spadek wartości indeksu ma związek z drożejącymi paliwami. Wcześniej podany został indeks Chicago PMI, który pokazał mniejszy spadek aktywności niż w poprzednim miesiącu. Wartość indeksu wzrosła z 34,9 pkt. do 39,9 pkt., więcej niż oczekiwano (38,2 pkt.).Rejon Chicago od pewnego czasu nie jest jednak dobrym indykatorem sytuacji w przemyśle całej amerykańskiej gospodarki. Dane z Japonii generalnie ulegają poprawie. Wczoraj podano wyższy wskaźnik PMI, dziś nieco lepsze niż w poprzednim miesiącu wartości indeksu Tankan. Indeks dla przemysłu wzrósł z –58 do –48 pkt., zaś dla usług z –31 do –29 pkt. W obydwu przypadkach jest to jednak mniej niż oczekiwano (odpowiednio –43 i 27 pkt.). Wreszcie minimalnie poprawił się chiński PMI, notując wzrost z 53,1 pkt. do 53,2 pkt., potwierdzając, że recesja w tym kraju póki co nie jest realnym zagrożeniem.

Powyższe dane dają mieszany obraz. Z pewnością nie może być mowy o kolejnej serii pozytywnych zaskoczeń, a zatem i reakcja rynku nie jest tak jednoznaczna. Wczoraj do sporej przeceny na rynkach akcji przyczynił się Conference Board. Notowania S&P500 obniżyły się z niemal 926 pkt. do 908 pkt. Minima z 26 i 29 czerwca zostały jednak obronione i scenariusz wzrostowy nie został zanegowany. W trakcie notowań w Azji indeks odrabiał nawet część strat, m.in. po danych z Chin. Ważniejsze będą jednak dzisiejsze dane, głównie z USA – ISM dla sektora przemysłu (godzina 16.00, oczekiwana wartość to 44 pkt.) oraz raport ADP pokazujący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym (godz. 14.15, oczekiwany spadek zatrudnienia o 410 tys.). Wcześniej wskaźniki aktywności dla strefy euro (9.58, konsensus 42,4 pkt.) i Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 46,5 pkt.).

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)