Trwa ładowanie...
gospodarka

Mieszkanie+. ANR ma do dyspozycji ponad sześć tysięcy hektarów gruntów

Agencja Nieruchomości Rolnych ma na potrzeby programu Mieszkanie+ około 6,5 tys. hektarów - mówi Adam Struziak, rzecznik agencji. Dodaje, że działki pod budowę mieszkań będzie mógł bezpłatnie z niej pobierać Krajowy Zasób Nieruchomości.

Share
Mieszkanie+. ANR ma do dyspozycji ponad sześć tysięcy hektarów gruntów
Źródło: East News, Fot: Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER
dfwem2d

Krajowy Zasób Nieruchomości może zostać wprowadzony do końca roku. Projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie. KZN będzie "administratorem" działek Skarbu Państwa, czyli także tych należących do ANR. O tym, czy działka jest odpowiednia na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zdecydują urzędnicy nowo powołanego KZN.

- Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała już do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) wykaz gruntów, które mogą zostać przejęte przez KZN - powiedział Struziak. - To około 3 tys. działek o łącznej powierzchni około 6,5 tys. hektarów - podkreślił.

dfwem2d

Struziak zaznaczył jednak, że grunty w większości położone są na terenach gminnych, w większości wiejskich. W wykazie są też jednak grunty w granicach administracyjnych miast i miejscowości gminnych, zlokalizowane w pobliżu osiedli mieszkaniowych.

Zobacz też podsumowanie roku działania programu 500+

Wiceszef resortu infrastruktury Kazimierz Smoliński mówił niedawno, że "tysiące hektarów od kilkudziesięciu lat czasami leżą niewykorzystane, marnują się, sprzedawane są nieraz za niewielkie pieniądze, albo w ogóle nie są sprzedawane". Przyznał, że rząd "chce je wykorzystać" m.in. pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie plus.

Smoliński podkreślił, że jeżeli grunty będą sprzedawane, to "pieniądze pójdą na budowę, na uzbrojenia terenów i na realizację Mieszkania+".

dfwem2d

Mieszkanie+ wchodzi w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego, który jest oparty na trzech filarach: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (w ramach którego obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej programu Mieszkanie plus), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (IKM) oraz społeczne budownictwo czynszowe. NPM ma pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową, kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych.

Pilotaż części komercyjnej prowadzony jest przez BGK Nieruchomości. Trwają już budowy domów m.in. w Jarocinie, Białej Podlaskiej, Gdyni, Pruszkowie. BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

dfwem2d

Podziel się opinią

Share
dfwem2d
dfwem2d