Trwa ładowanie...

Mieszkanie dla warszawskiego milionera

Mimo najwyższych cen nieruchomości w kraju, z milionem złotych w kieszeni można w Warszawie znaleźć lokal praktycznie w każdej dzielnicy, a daleko od centrum kupić da się nawet i dom. Ale pod najbardziej prestiżowymi adresami z taką kwotą zamieszkać się nie da.

Share
Mieszkanie dla warszawskiego milioneraŹródło: Flickr, fot: iamalive
d442c3f

Chcąc wydać około miliona złotych, inwestor może wybrać czy chce kupić mieszkanie średniej wielkości, ale w atrakcyjnej lokalizacji i wysokim standardzie, czy może coś o większej powierzchni, ale w mniej dogodnym miejscu. Najczęściej jednak zdarzają się rozwiązania gdzieś po środku.

Milion zł nie wystarczy na zakup mieszkania w najbardziej prestiżowych apartamentowcach w centrum miasta. Ceny najtańszych lokali w wyrastających najbliżej chmur wysokościowcach Cosmopolitan i Złota znacząco przekraczają milion zł. W najbardziej pożądanych budynkach w pobliżu Ogrodu Saskiego i innych oaz spokoju w Śródmieściu też za milion zł zamieszkać będzie trudno.

Ale za milion zł kupić można 60-70 metrowy lokal wysokiej klasy w apartamentowcu na Mokotowie, zwykle już z miejscem garażowym i komórką lokatorską. Mieszkanie takie będzie o kilkaset metrów oddalone od stacji metra, co znacząco podnosi jego atrakcyjność (i cenę). Większość tego typu lokali ma dwa pokoje i urządzone jest w wysokim standardzie. Podobne mieszkanie można też znaleźć w innych dzielnicach centralnych. Także w Śródmieściu, aczkolwiek raczej poza jego ścisłym centrum, gdzie po prostu nowoczesnych apartamentowców jest niewiele.

d442c3f

Mając do dyspozycji milion zł zamieszkać można za to w przedwojennej kamienicy zlokalizowanej niedaleko Placu Zamkowego. Kwota ta wystarczy na około 70-80-metrowy lokal. Należy jednak być świadomym, że za te pieniądze duże mieszkanie w okolicy Starówki nie będzie miało tak wysokiego standardu jak nowy apartament na Mokotowie czy Żoliborzu. Oddalając się od Starówki o kilka kilometrów można znaleźć mieszkanie w nowym budownictwie o powierzchni 80-90 mkw. Home Broker posiada takie oferty m.in. na pograniczu Śródmieścia z Mokotowem, Ochotą, Wolą i Żoliborzem. Mieszkanie takie zwykle jest w bardzo dobrym stanie i nie wymaga wkładu finansowego.

Ponad sto metrów nawet w centrum

Sto metrów za milion zł bez problemu kupić można np. w Miasteczku Wilanów lub w nieco dalszych rejonach dzielnic okalających Śródmieście. Ale zdarzają się i wyjątki. W ofercie Home Broker jest m.in. ponadstumetrowe mieszkanie w kamienicy z początku XX wieku zlokalizowanej przy ul. Hożej.

Kolejnych kilka kilometrów dalej kupić można już i 120 mkw., na przykład na Bemowie, Bielanach, Pradze, Ursynowie, Woli czy w Wilanowie. Przy czym wiele zależy od standardu danej nieruchomości. Im budynek i samo mieszkanie zrobione ma wyższy standard, tym cena wyższa. Mieszkania większe niż 120 mkw. są na rynku rzadkością, bo popyt na nie jest ograniczony, więc deweloperzy rzadko je projektują. W różnych dzielnicach można znaleźć pojedyncze mieszkania tego rozmiaru, najwięcej jest w Miasteczku Wilanów. Ze względu na dużą powierzchnię często są to lokale dwupoziomowe.

Mieszkanie czy dom? Oto jest pytanie

Podaż domów w Warszawie jest wielokrotnie niższa niż mieszkań. Za milion zł nie kupimy willi, do wzięcia są głównie segmenty w lokalizacjach oddalonych od centrum. Sporo jest ich m.in. na Białołęce i Ursynowie, aczkolwiek należy pamiętać, że Ursynów to nie tylko al. KEN i okolice metra, ale i ciągnąca się do Piaseczna ul. Puławska, wokół której w ostatnich latach wybudowano sporo osiedli. Domów brakuje po drugiej stronie Wisły, najwięcej jest na Wawrze. Warszawskie domy za milion zwykle nie mają dostępu do metra czy tramwajów, należy więc pamiętać o kwestii dojazdów.

d442c3f

Dostępne do kupienia w Warszawie domy za milion złotych zaczynają się od 100 mkw. Osoby, które nie szukają nieruchomości w nowym budownictwie za tę kwotę kupią nawet i ponad 200-metrowy dom, jednak należy liczyć się z tym, że nieruchomość może wymagać wkładu finansowego. Większość domów położonych jest na niewielkiej działce o powierzchni rzadko przekraczającej 250-350 mkw. Domy na większym areale są w Warszawie rzadkością, a to w związku z wysokimi cenami gruntów. Opuszczając granice administracyjne Warszawy można za milion złotych kupić jeszcze większą nieruchomość. W prestiżowym Konstancinie-Jeziornie kupujący z milionem w portfelu może pozwolić sobie na 200-metrowy dom lub dwupoziomowe mieszkanie w nowym budownictwie. Wybierając którąś z mniej atrakcyjnych miejscowości, z gorszą komunikacją z miastem, za milion złotych można bez problemu kupić duży (nawet i 300-metrowy) dom położony na działce większej niż 1000 mkw.

Marcin Krasoń, Home Broker

d442c3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d442c3f
d442c3f