Trwa ładowanie...

Mieszkanie+ do zmiany. Rynek mieszkaniowy przegrzany. Rząd myśli nad bezpiecznikiem

Rząd pracuje nad nową koncepcją programu Mieszkanie+. Przy okazji pojawiły się głosy o konieczności schłodzenia rynku mieszkaniowego w związku z rosnącą bańką.
Share
W ostatnich latach ceny mieszkań wzrosły o blisko 30 proc. Trwający od połowy 2017 roku boom w budowlance nie zaspokoił rynku.
W ostatnich latach ceny mieszkań wzrosły o blisko 30 proc. Trwający od połowy 2017 roku boom w budowlance nie zaspokoił rynku. Źródło: Fotolia, Fot: photo 5000
d198xss

W ostatnich latach ceny mieszkań wzrosły o blisko 30 proc. Trwający od połowy 2017 roku boom w budowlance nie zaspokoił rynku. Mieszkania wciąż sprzedają się na pniu, a ceny wciąż utrzymują wysoki poziom. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", przy okazji prac rządu nad zmianami w programie Mieszkanie+, coraz częściej się mówi się o konieczności schodzenia boomu.

Według informacji dziennika, rozważane są działania, które ograniczą popyt na mieszkania. Jakie? Na przykład obostrzenia przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Według "Rz" mogłaby to być rekomendacja KNF. Komisja w odpowiedzi dla dziennika odpowiada, że nie prowadzi jednak takich analiz.

d198xss

Wielka płyta w nowej odsłonie. "Ta technologia jest innowacyjna, dokładna, oszczędna"

Pewne obawy przed bańką na rynku mieszkaniowym już są odczuwalne. – Jeśli wzrost cen nieruchomości będzie nadal postępował, co nie jest przesądzone, zwiększy się ryzyko powstania bańki na rynku mieszkaniowym. Jest się nad czym zastanawiać, tym bardziej że wartość kredytów mieszkaniowych rośnie szybciej niż ich liczba – tłumaczył "Rz" Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Z drugiej jednak strony, Bartosz Turek, główny ekonomista HRE Investments na łamach dziennika uspakaja, że aby mówić mówić o bańce mieszkania musiałyby zdrożeć jeszcze o 120 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

d198xss

Podziel się opinią

Share
d198xss
d198xss