Mieszkanie na wynajem - w jakie meble zainwestować? Opinie eksperta sieci Agata
Mieszkanie na wynajem rządzi się swoimi prawami. Jest jak czysta karta, którą zapisuje się nie własnymi myślami, a myślami potencjalnego najemcy. Liczy się budżet, ale mimo że nie urządzasz go dla siebie, lepiej porzucić myśli o najtańszych rozwiązaniach. W tym artykule sprawdzamy, co się liczy, jeśli planujesz wynająć mieszkanie.
19.04.2024 12:00
Czym się kierować, urządzając mieszkanie na wynajem? 3 główne zasady
Zasada numer 1 - odstaw emocje na bok i nie kieruj się własnym gustem. Urządzając mieszkanie na wynajem, kluczowe jest zachowanie neutralności. Najemcy chętnie spersonalizują je według własnych potrzeb.
Zasada numer 2 - nie stawiaj na najtańsze wykończenia. Mamy tu na myśli zarówno ściany, podłogi, jak i meble. Nie traktuj również mieszkania na wynajem jak przechowalni na przedmioty, które nie znajdują miejsca w twojej przestrzeni prywatnej, ale żal ci je wyrzucić. Pozbądź się myśli umieszczenia tam niemodnej kanapy czy meblościanki, a nawet jaskrawych zasłon.
Zasada numer 3 - określ swój target. Czy ofertę kierujesz do zapracowanego singla, czy może do rodziny z dzieckiem? Jeśli twoje mieszkanie znajduje się blisko uczelni, najpewniej będzie obiektem zainteresowania studentów. Określając grupę odbiorców, łatwiej zrozumiesz ich potrzeby dotyczące wnętrza.
Styl, który podoba się wszystkim, czyli uniwersalne meble i dodatki - opinie ekspertów w Salonach Agata
W lipcu 2020 r. na zlecenie Salonów Agata przebadano preferencje w wyborze mebli i stylu we wnętrzach. Sondaż dostarcza cennych opinii, mimo że brano pod uwagę upodobania utożsamiających się z ambasadorkami kobiet - synowych i teściowych. Jego wynik jest jednak niezwykle interesujący z punktu widzenia przyszłego wynajmującego. W końcu to kobieca ręka częściej rządzi w aranżacji wnętrz, prawda?
Okazuje się, że bez względu na różnice pokoleniowe, wszyscy oczekujemy tego samego. Wśród trzech najczęściej wskazywanych w badaniu stylów znalazły się styl nowoczesny, skandynawski i loftowy, i to na nie warto postawić w aranżacji wnętrz pod wynajem.
Meble w mieszkaniu na wynajem - pozycje, na których nie warto oszczędzać
W każdym mieszkaniu są takie pozycje, których nie może zabraknąć. Na niektórych nie warto oszczędzać. Przykładowo sofy to mocno eksploatowane meble - lepiej wybrać model w tkaninie łatwo czyszczącej. To samo dotyczy dywanu do salonu - oszczędzisz problemu najemcom, ale i sobie - zwłaszcza gdy wynajmujesz krótkoterminowo. Za to np. stolik kawowy wcale nie musi być z najwyższej półki, by był funkcjonalny i stylowy.
Mieszkania na wynajem rzadko są dużych wymiarów - zazwyczaj są to kawalerki, gdzie głównym problemem jest przestrzeń do przechowywania. Skup się zatem na zapewnieniu pojemnych schowków na przedmioty. Najlepiej sprawdzą np. narożniki z pojemnikiem na pościel, otwierane pufy, ale przede wszystkim szafy przesuwne. Taka szafa zajmuje minimalną strefę w mieszkaniu i można w niej umieścić wszystkie niezbędne przedmioty, nawet wiadro czy odkurzacz.
Neutralna, pojemna kuchnia, czyli modułowe meble kuchenne dla każdego
Kuchnia jest najmniej konfigurowalnym pomieszczeniem w mieszkaniu, dlatego warto skupić się na niej szczególnie i wybierać ponadczasowe, uniwersalne meble. Świetnie sprawdzą się np. modułowe meble Qubik z Salonów Agata. W opinii ekspertów marki kuchnia dopasowana do pomieszczenia to nie tylko domena stolarzy, ponieważ za pomocą serii modułów można wypełnić każdą, nawet pozornie nieustawną przestrzeń. Zintegrowane elementy zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Można je dowolnie łączyć i nawet koordynować z wystrojem sąsiadującego pomieszczenia.
W kuchni na wynajem ważne jest również zwracanie uwagi na urządzenia: skupianie się jedynie na cenie, pomijając kwestię jakości, może prowadzić do serii niekończących się problemów i ciągłego serwisowania.
Podsumowując, kluczowe w urządzaniu mieszkania na wynajem są funkcjonalność i uniwersalny charakter mebli. Zadbaj o to, aby każdy pokój miał umeblowanie odpowiadające podstawowym potrzebom najemców. Postaw na jeden z trzech stylów: skandynawski, loftowy lub nowoczesny, a możesz być niemal pewien, że trafisz w ich gust.