Mieszkanie plus garaż z preferencyjną stawką
Jeżeli miejsce postojowe nie jest wyodrębnione jako samodzielny lokal użytkowy, przy jego sprzedaży ma zastosowanie obniżony VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził korzystne dla deweloperów stanowisko w sprawie opodatkowania sprzedaży miejsc postojowych. Oddalając skargę kasacyjną organu podatkowego, NSA podkreślił, że zgodnie z utrwaloną już linią orzeczniczą podatnik ma prawo opodatkować taką sprzedaż obniżoną stawką VAT.
– Jeżeli miejsca postojowe w hali garażowej nie są wyodrębnione w osobnych księgach wieczystych, ich sprzedaż korzysta z preferencyjnej stawki podatku – przypomniał sędzia sprawozdawca Maciej Jaśniewicz.
Sąd nie zgodził się z argumentacją organu podatkowego, że za opodatkowaniem takiej sprzedaży podstawową stawką VAT przemawia orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (poprzednio ETS). W ocenie NSA nie można uznać, że sprzedaż mieszkania wraz z miejscem postojowym w takiej sytuacji stanowi dwie odrębne dostawy.
W czerwcu 2009 r. deweloper wystąpił o interpretację stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży mieszkań wraz z miejscami postojowymi stanowiącymi część nieruchomości wspólnej. Wyjaśnił, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje i sprzedaje mieszkania wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Miejsce postojowe znajduje się w hali garażowej, w tym samym budynku co mieszkanie. Hala wchodzi w skład nieruchomości wspólnej stanowiącej współwłasność właścicieli lokali. Pomieszczenia garażowe nie są wyodrębnione jako samodzielne lokale użytkowe. Prawo do miejsca postojowego jest integralnie związane z prawem do lokalu mieszkalnego. Ani dla poszczególnych miejsc, ani dla całego podziemnego pomieszczenia garażowego nie są i nie będą tworzone odrębne księgi wieczyste. W ocenie podatnika w takiej sytuacji ma prawo zastosować preferencyjną stawkę VAT do sprzedaży mieszkania i miejsca postojowego.
Organ interpretacyjny nie zgodził się z takim stanowiskiem. Rację skarżącemu przyznał jednak sąd administracyjny. Podkreślił, że gdy czynność ma charakter kompleksowy, o wysokości stawki VAT powinna przesądzać czynność główna. W jego ocenie skarżący dokonuje tylko jednej sprzedaży. Jej przedmiotem jest zbycie mieszkania wraz z miejscem postojowym.
Stanowisko to podzielił sąd drugiej instancji. Wyrok jest prawomocny.
Aleksandra Tarka