Mimo protestów parlament podniósł wiek emerytalny
Mimo protestów związków zawodowych bułgarski parlament przegłosował w czwartek stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Zmiana ma obowiązywać od początku przyszłego roku.
Podniesienie wieku emerytalnego dla wszystkich kategorii pracowników nastąpi nie po nowelizacji kodeksu pracy, wymagającej konsultacji ze związkami, lecz przez wprowadzenie odpowiednich rozwiązań do ustawy budżetowej na 2012 r.
W 240-miejscowym parlamencie za zmianą głosowało 82 posłów, 51 było przeciwnych. Pozostałych nie było na sali.
Od 1 stycznia wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 63 dla mężczyzn, będzie stopniowo podnoszony o cztery miesiące rocznie aż do osiągnięcia wyznaczonego pułapu. Jednocześnie na mocy zaaprobowanej rok temu reformy emerytalnej też od nowego roku o 4 miesiące rocznie zaczyna podnosić się niezbędny dla otrzymania prawa do emerytury staż pracy. Obecnie wynosi on 34 lata dla kobiet i 37 lat dla mężczyzn i ma osiągnąć odpowiednio 37 i 40 lat.
Prezydent Georgi Pyrwanow, którego kadencja upływa 20 stycznia 2012 r., zapowiedział zawetowanie tej części ustawy budżetowej, która dotyczy podniesienie wieku emerytalnego. Jednak parlament może odrzucić weto prezydenckie zwykłą większością, dlatego opozycyjna lewica zapowiedziała zaskarżenie kontrowersyjnych postanowień do Trybunału Konstytucyjnego. Według niej zostały one przyjęte z naruszeniem ustawy zasadniczej.
Konfederacja pracy Podkrepa, jedna z dwóch dużych central związkowych w Bułgarii, przystąpiła do przygotowania strajków w poszczególnych branżach oraz strajku generalnego na znak protestu przeciw reformie. Do protestów szykuje się również druga centrala KNSB (Konfederacja Niezależnych Związków Zawodowych w Bułgarii). Protesty zbiegną się ze zgłoszeniem prezydenckiego weta.
Z Sofii Ewgenia Manołowa