Trwa ładowanie...
d34v4b2
energia
13-03-2009 10:40

Minister energetyki: elektrownię atomową ma budować inwestor zagraniczny

Elektrownię atomową na Litwie powinien
wybudować zachodni inwestor strategiczny, a nie narodowa spółka
inwestycyjna LEO LT - uważa litewski minister energetyki Arvydas
Sekmokas.

d34v4b2
d34v4b2

_ Byłoby naiwne sądzić, że oni (LEO LT) są w stanie wybudować elektrownię atomową _ - cytują ministra w piątek litewskie media.

Zdaniem Sekmokasa, powołany przed rokiem narodowy inwestor, zadaniem którego byłoby przede wszystkim wybudowanie wspólnie z partnerami z Polski, Łotwy i Estonii elektrowni atomowej, "nie posiada ani wiedzy, ani doświadczenia, ani finansowej zdolności, by zrealizować ten projekt".

Na mocy podjętych wobec UE zobowiązań, Litwa musi do roku 2009 ostatecznie wyłączyć jedyny pracujący dotychczas w elektrowni atomowej w Ignalinie reaktor radzieckiej konstrukcji o mocy 1500 megawatów. W zamian litewski rząd planuje zbudować nowoczesną siłownię jądrową przy finansowym współudziale Estonii, Łotwy i Polski.

Według ministra, inwestor zagraniczny zostanie wyłoniony w drodze konkursu do końca obecnego roku. Przewiduje się, że mogą to być duże spółki energetyczne ze Szwecji, Niemiec, Francji, czy Finlandii.

d34v4b2

Z dotychczasowymi partnerami - Polską, Łotwą i Estonią - w sprawie budowy elektrowni będą prowadzone negocjacje.

Ustawa o powołaniu narodowego inwestora strategicznego została przyjęta w lutym 2008 roku. LEO LT (Lithuanian Electricity Organisation) to największe na Litwie przedsiębiorstwo z udziałem kapitału państwowego i prywatnego.

Przed kilkoma tygodniami Sąd Konstytucyjny orzekł, że ustawa o powołaniu LEO LT jest sprzeczna z ustawą zasadniczą, gdyż nie zapewnia ona przejrzystości finansowej przy budowie siłowni.

Nie oznacza to jednakże, że obecnie spółka zostanie rozwiązana. Zostaną jedynie poprawione niektóre zapisy ustawy.

Pierwszy reaktor nowej siłowni ma ruszyć - według optymistycznych prognoz - w roku 2016, według pesymistycznych - dopiero w 2018. Dwa lata później rozpocznie się budowa drugiego reaktora, który zostanie uruchomiony odpowiednio w 2018 lub 2020 r.

Aleksandra Akińczo

d34v4b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34v4b2