Minister Osborne popiera Lagarde na szefową MFW
Brytyjski minister finansów George Osborne oficjalnie poparł kandydaturę francuskiej minister finansów Christine Lagarde na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przekreślając tym samym szanse byłego premiera Gordona Browna - donosi w niedzielę BBC.
22.05.2011 | aktual.: 22.05.2011 16:21
Wcześniej 55-letnia Lagarde uzyskała poparcie Włoch, Niemiec i niektórych innych rządów Unii Europejskiej, m.in. Szwecji i Austrii, oraz przewodniczącego eurogrupy Jean-Claude'a Junckera.
Osborne pochwalił Lagarde za zdolności przywódcze, którymi się odznaczyła, przewodnicząc spotkaniom ministrów finansów G20. Ocenił, że jest kandydatką "wyróżniającą się wśród innych" i "najlepszą z możliwych".
Zdaniem komentatorów konserwatywny rząd nie mógłby poprzeć Gordona Browna (premiera w latach 2007-10), ponieważ ostro oskarżał go o lekceważenie problemu narastającego zadłużenia kraju i doprowadzenie stanu finansów państwa do opłakanego stanu.
Jeszcze przed skandalem, który zmusił do ustąpienia dotychczasowego szefa Funduszu Dominique'a Strauss-Kahna, w związku z pogłoskami, że może on kandydować na prezydenta Francji w 2012 roku, premier David Cameron dał do zrozumienia, iż nie uważa Browna za "odpowiedniego kandydata".
Osborne'owi podoba się w Lagarde także to, że tak jak Londyn zajmuje twarde stanowisko w sprawie redukcji deficytu budżetowego. "Jest zdecydowaną zwolenniczką uporania się z problemem wysokich deficytów i tego, by rządy nie żyły ponad stan" - zaznaczył Osborne.
Według BBC państwom UE zależy na tym, by nowym szefem MFW został Europejczyk, który rozumie obecne trudności finansowe eurostrefy i gotów jest im poświęcić uwagę.
Lagarde jest ministrem finansów Francji od 2007 roku. Cieszy się wysoką renomą zarówno wśród finansistów, jak i opinii publicznej. W młodości brała udział w zawodach pływackich, a z wykształcenia jest prawnikiem. Pracowała w Nowym Jorku i płynnie mówi po angielsku. W 2009 roku "Financial Times" uznał ją za najlepszą europejską minister finansów.
Nowy dyrektor generalny MFW zostanie oficjalnie wyznaczony z końcem czerwca. Lagarde, jeśli zostanie zaaprobowana przez USA, Chiny i inne państwa pozaeuropejskie, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku w 60-letniej historii Funduszu i piątym z rzędu obywatelem francuskim na czele tej instytucji.