Trwa ładowanie...

Ministerstwo Finansów fauluje leasing

Wzrost bezrobocia, spadek PKB, spadek inwestycji. To według branży leasingowej skutki przygotowywanych regulacji, które mogą zagrozić jej istnieniu w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Ministerstwo Finansów fauluje leasingŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3apxne
d3apxne

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w prawie dotyczącym tzw. cienkiej kapitalizacji, czyli w przepisach, które mają uniemożliwić wyprowadzanie kapitału z Polski do zagranicznych spółek matek przez wysoko oprocentowane pożyczki wewnątrz grupy.

Wedle przepisów odsetek od takich pożyczek nie można wrzucić w koszty działalności (jeśli przekraczają trzykrotność kapitału zakładowego)
. Dotyczy to finansowania czerpanego od matek, ale już nie od babek czy ciotek. Resort finansów proponuje, by od 1 stycznia 2014 r. cienka kapitalizacja dotyczyła wszystkich pożyczek.

Zmiany uderzą w firmy, które muszą regularnie szukać finansowania i mają niskie kapitały. Zamiast taniego kapitału z grupy będą musiały szukać drogiego i trudno dostępnego finansowania z rynku. Najbardziej ucierpią na tym firmy leasingowe.

- Z naszych szacunków wynika, że w ciągu pierwszego roku od wejścia w życie nowych przepisów rynek leasingowy może się skurczyć o co najmniej 25 proc. - twierdzi Mariusz Kurzac, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu i prezes ING Lease.

d3apxne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3apxne