Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia dla podatników

Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafi dziś projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów proponuje m.in. ustalenie pełnomocnictw ogólnych oraz inne ułatwienia dla podatników.

Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia dla podatników
Źródło zdjęć: © WP.PL

19.12.2013 | aktual.: 19.12.2013 10:43

- Sfinalizowaliśmy prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Chcemy je wprowadzić po to, żeby ułatwić życie podatnikom, ale też chcemy stworzyć sobie możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Janusz Cichoń, wiceminister finansów.

Najważniejszą zmianą proponowaną przez resort jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Dzięki tej modyfikacji prawa podatnicy nie będą musieli już ustalać pełnomocnictwa dla każdej sprawy w urzędzie skarbowym. Będzie możliwe elektroniczne złożenie jednego pełnomocnictwa, które na dodatek nie będzie podlegać opłacie skarbowej. Nadal możliwe będzie składanie pełnomocnictw szczególnych, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Pozostałe zmiany dotyczą m.in. unowocześnienia zasad doręczania korespondencji oraz nieodpłatnego dostępu do Rejestru Zastawów Skarbowych na ruchomościach.

- Wprowadzamy także klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. To jest rozwiązanie zorientowane na duże korporacje, głównie międzynarodowe, które stosują sztuczki prawne, czyli pewne konstrukcje prawne, z założenia prowadzące do obniżenia zobowiązań podatkowych - zaznacza Cichoń.

Powołana zostanie niezależna Rada ds. Unikania Opodatkowania, a ministerstwo będzie wydawać tzw. opinie zabezpieczające, w których znajdą się wyjaśnienia dotyczące tego, co jest dopuszczalne, a co stanowi unikanie opodatkowania.

By poprawić skuteczność walki z szarą strefą, urzędy skarbowe otrzymają także nowe uprawnienia dotyczące dostępu do informacji bankowych.

– To w gruncie rzeczy zrównanie uprawnień naszych organów podatkowych z uprawnieniami, jakie posiadają dzisiaj organy podatkowe zagraniczne, które mają dość szeroki dostęp w oparciu o umowy międzynarodowe, które zawieramy po to, aby unikać podwójnego opodatkowania - podkreśla Cichoń.

Urzędy skarbowe nadal będą mogły zwrócić się do banków jedynie w toku postępowania podatkowego oraz wtedy, gdy nie uda się uzyskać potrzebnych informacji bezpośrednio od podatnika.

Cichoń przewiduje, że proces uzgodnień międzyresortowych potrwa co najmniej miesiąc. Na razie gotowy jest jedynie projekt założeń - na napisanie ustawy potrzebnych będzie kolejnych kilka miesięcy. Zmiany mogą wejść w życie w II połowie przyszłego roku.

Źródło artykułu:Newseria
ułatwieniaministerstwo finansówpodatnicy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)