Ministerstwo Finansów zapowiada przyspieszenie informatyzacji resortu
Przyspieszenie informatyzacji resortu w 2016 r., co ma ograniczyć lukę podatkową - zapowiada resort finansów. Wśród planowanych przedsięwzięć jest pozyskanie software, który pozwoli na wykrywanie patologii podatkowych, zwłaszcza karuzeli VAT-owskich - zapowiada MF.
Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie przypomina, że dopiero "w lutym 2013 roku, czyli po ponad sześciu latach obowiązywania planu informatyzacji, Ministerstwo Finansów podpisało umowę na budowę, wdrożenie i utrzymanie Systemu e-Podatki". Kontrakt z firmą Sygnity opiewa na sumę 230 mln zł - dodaje resort.
System ten, zaznacza MF, jest stopniowo wdrażany. "Jednak system ten nie zawiera specjalistycznego antyfraudowego komponentu pozwalającego identyfikować i ograniczać wyłudzenia VAT. MF rozpoznało potrzebę pozyskania takiego oprogramowania i wystąpiło o dofinansowanie z funduszy unijnych, jednak wniosek o dofinansowanie tego projektu został zaopiniowany negatywnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podczas rządów PO-PSL. Ze względu na tę kwestię oraz opóźnienia we wdrażaniu systemu E-Podatki Minister Finansów zarządził przeprowadzenie audytu" - czytamy w komunikacie.
MF dodaje, że w 2016 roku za priorytetowe działania uznaje wprowadzenie systemów, "które pozwolą uszczelnić system poboru należności podatkowych i w ten sposób ograniczyć lukę podatkową".
"Jednym z takich systemów jest centralny rejestr faktur, czyli de facto hurtownia danych. Dodatkowo pozyskany zostanie software analizujący dane (pobierane z hurtowni) przy pomocy zaawansowanych metod matematycznych, wspomagający wykrywanie bardziej wyrafinowanych oszustw. System ten będzie zawierał algorytm, który pozwoli na automatyczne wykrywanie patologii podatkowych, w szczególności tzw. karuzeli VAT-owskich. W momencie, gdy algorytm zidentyfikuje próbę wyłudzenia, system będzie automatycznie wstrzymywał wypłatę podatku VAT" - informuje MF.
Resort dodaje, że "aby szybko pozyskać te narzędzia resort finansów analizuje obecnie niestandardowe rozwiązania instytucjonalno-prawne oparte na logice tzw. specustawy zastosowanej np. w przypadku terminala LNG".
"Celem MF jest doprowadzenie do fazy testowej w drugiej połowie 2016 i pełnej funkcjonalności w 2017 roku, aby osiągnąć w tym roku dodatkowe wpływy w szacowanej wysokości 7-8 mld zł" - głosi komunikat.
Cytowany w komunikacie minister Paweł Szałamacha zwraca uwagę, że "wieloletnie opóźnienie i brak podstawowych narzędzi informatycznych pokazują na zapóźnienie naszej skarbówki wobec sąsiadów". "Efektem jest wypływ wielomiliardowych sum z budżetu. Dlatego kierujemy teraz wysiłek na nadrobienie tych zaległości i przyspieszenie cyfryzacji jednostek resortowych" - cytuje komunikat Szałamachę.