Ministerstwo Gospodarki rozważa pozyskanie pieniędzy z...
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje
zapytanie ofertowe do Banku Światowego, dotyczące możliwości
pozyskania funduszy m.in. na tzw. inwestycje początkowe w
górnictwie - poinformowała wiceminister gospodarki, Joanna
Strzelec-Łobodzińska.
Inwestycje początkowe służą zapewnieniu dostępu do złóż węgla, istotnych dla bezpieczeństwa energetycznego. Unijne prawo pozwala na ich finansowanie z publicznych środków. Jednak pieniędzy na ten cel nie przewidziano w budżecie państwa.
_ W tej chwili Departament Górnictwa rozmawia (z BŚ - PAP) na szczeblu bardzo operacyjnym, przygotowując założenia do zapytania ofertowego _ - powiedziała dziennikarzom wiceminister, uczestnicząca w poniedziałek w Gliwicach w konferencji poświęconej roli węgla w polskiej polityce energetycznej.
Strzelec-Łobodzińska nie sprecyzowała, kiedy zapytanie mogłoby zostać formalnie skierowane do banku. Zastrzegła, że wsparcia inwestycji w górnictwie nie należy w żadnym przypadku rozumieć jako bezzwrotnej pomocy, a jedynie w kategoriach dostępu do komercyjnego kredytu, który trzeba będzie spłacić.
_ Wspomożenie górnictwa nie jest tu właściwym słowem. To jest normalny kredyt komercyjny, który może być skierowany również do górnictwa. Natomiast wcześniej będą obligacje węglowe w Katowickim Holdingu Węglowym - w tej sprawie została już podjęta uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy _ - powiedziała wiceminister.
Dodała, że finansowaniem górnictwa zainteresowane są również co najmniej trzy banki komercyjne, z którymi także prowadzone są rozmowy na ten temat. Według Strzelec-Łobodzińskiej, mówiąc o ewentualnych terminach pozyskania kredytów, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę czas, kiedy górnictwo będzie takich środków potrzebować na realizację konkretnych projektów.
Według wiceminister, bankowe fundusze miałyby być przeznaczone nie na same działania w górnictwie, ale na bardziej całościowy program - jak mówiła - "od wydobycia węgla do końcowego klienta energii elektrycznej".
_ Te pieniądze byłyby na program, a nie tylko na wydobycie. A więc na prace początkowe, ale być może i na przykład na modernizację linii energetycznych _- sprecyzowała Strzelec-Łobodzińska.
W latach 90. Bank Światowy udzielił Polsce dwóch pożyczek wspierających program restrukturyzacji górnictwa, o łącznej wartości 300 mln USD: na pakiet socjalno-aktywizujący i sfinansowanie wcześniejszych emerytur górników (200 mln USD) oraz na likwidację kopalń i łagodzenie związanych z tym skutków dla środowiska (100 mln USD). Dyskutowano też o kolejnej pożyczce, wartości ok. 200 mln USD, związanej np. z programem prywatyzacji kopalń.