Minorowe nastroje

Rynki pozostają w ostatnim czasie bardzo nerwowe. Brak wspólnej wizji rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w strefie euro powoduję ucieczkę od bardziej ryzykownych aktywów, co przejawia się silnymi spadkami na globalnych rynkach akcji.

13.09.2011 11:37

Niepewna przyszłość Grecji oraz obawy o kondycję europejskich banków nie poprawiają nastrojów. Według nieoficjalnych informacji niemiecki rząd przygotowuje się na czarny scenariusz pracując nad pakietem pomocowych dla pożyczkodawców z RFN. Dodatkowo i tak nie najlepszej atmosfery nie uspokajają przecieki, że agencja Moody’s może obniżyć ratingi największych francuskich banków. Według danych BIS zaangażowanie francuskich pożyczkodawców w grecki dług na koniec czerwca 2011 było największe w Europie. Spekulacje, iż Chiny mogą być zainteresowane włoskim długiem tylko na chwilę zahamują spadki.

Na rynku walutowym kontynuowana jest wyprzedaż euro. Techniczny obraz rynku europejskiej waluty nie wygląda dobrze, co więcej euro nie ma fundamentalnego wsparcia. To wszystko sprawia, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się nowych minimów cenowych na EUR. Problemy zadłużonej Europy sprzyjają natomiast walucie japońskiej, która umocniła się w dniu wczorajszym względem euro do rekordowo wysokich poziomów, obserwowanych ostatnio dziesięć lat temu.

Na rynku krajowym utrzymuje się presja na wyprzedaż złotego, w przypadku dalszego pogorszenia nastrojów możliwa jest dalsza, bardziej dynamiczna deprecjacja naszej krajowej waluty. Tak więc jak na razie ciężko będzie o poprawę sentymentu do PLN, na umocnienie raczej nie ma co liczyć, co najwyżej uspokojenie sytuacji w Europie będzie sprzyjało stabilizacji notowań złotego.
W dniu dzisiejszym dane makroekonomiczne mają mniejsze znaczenie. Kryzys na rynkach pozostaje w centrum uwagi.

EURPLN
PLN postrzegany jako waluta krajów wschodzących traci silnie na wartości. Ostatnio takie poziomy jak obecnie na EURPLN obserwowaliśmy w 2009 roku. Para znajduje się tuż poniżej geometrycznego oporu na poziomie 4,3645 wynikającego z 200% projekcji całości tegorocznej sierpniowej korekty notowań euro złotego. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę w rejon 4,3765, gdzie znajduje się zniesienie wynikające z połowy całości fali spadkowej z początku 2009roku. Najbliższym wsparciem pozostaje rejon 4,3400.

EURUSD
Słaby sentyment do europejskiej waluty przekłada się na dalszy spadek notowań EURUSD. Konsekwentnie od rana para niweluje wczorajsze wzrosty, co sprawia, że najprawdopodobniej oporem na dziś pozostaną okolice 1,3700. Najbliższym wsparciem pozostają wczorajsze minima lokalne, których przełamanie otworzy drogę w rejon 1,3414, gdzie znajduje się polowa zniesienia całości ruchy wzrostowego z okolic 1,1889. Trend spadkowy na EURUSD będzie sprzyjał wykorzystywaniu wszelkich odbić do wznawiania krótkich pozycji na EURUSD.

GBPUSD
GBPUSD kontynuuje spadki. Para przełamała geometryczne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fibo oraz tegoroczne minimum lokalnego, co z technicznego punktu widzenia jest sygnałem do dalszej deprecjacji funta. Zrównanie ze sobą obecnej fali spadkowej w stosunku 1:1 z poprzednim ruchem korekcyjnym z okolic 1,6759 nastąpi w rejonie 1,5673, czemu będzie sprzyjał lepszy sentyment do waluty amerykańskiej. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,5860.

EURJPY
Kurs jena względem euro pobił wczoraj kolejny dziesięcioletni rekord. Słaby sentyment do waluty europejskiej oraz status ‘safe haven’ jena będą sprzyjać kontynuacji trendu spadkowego a tej parze. Silnym wsparciem pozostają okolice 101 jenów za euro, gdzie przebiega linia poprowadzona po minimach z 2008-2010 oraz rozszerzenie 127,2% całości fali wzrostowej z okolic 105,70. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza najbliższy opór w rejonie 107,00.

Autor: Anna Wrzesińska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)