Trwa ładowanie...
dp7649m
23-03-2017 14:29

'Minutes' RPP: Wzrost gospodarczy wyraźnie przyspieszy w 2017 r.

Warszawa, 23.03.2017 (ISBnews) - Podczas marcowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili, że zgodnie z marcową projekcją PKB, wzrost gospodarczy w 2017 r. wyraźnie przyspieszy dzięki inwestycjom i podtrzymaniu wysokiego poziomu konsumpcji, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

dp7649m
dp7649m

"Odnośnie do perspektyw polskiej gospodarki, podkreślano, że - zgodnie z marcową projekcją PKB - wzrost gospodarczy w br. powinien wyraźnie przyśpieszyć, czemu będzie sprzyjać istotne zwiększenie inwestycji w warunkach wyższego napływu funduszy unijnych, przy jednoczesnym utrzymaniu szybkiego wzrostu konsumpcji" - czytamy w "minutes".

Jak argumentowała część członków RPP, duża dynamika inwestycji w 2017 r. wynikająca ze wzrostu inwestycji infrastrukturalnych obok umiarkowanej dynamiki inwestycji przedsiębiorstw, może być mniej korzystna z punktu widzenia perspektyw średniookresowego wzrostu gospodarczego.

Członkowie rady wskazali również, że przewidywany w marcowej projekcji wzrost PKB w br. jest wyższy od prognoz innych instytucji. Zaznaczano jednak, że po wyraźnym przyśpieszeniu w br., wzrost PKB w kolejnych latach może się nieznacznie obniżyć i nie powinien istotnie przekraczać dynamiki produktu potencjalnego, podał bank centralny.

NBP podał także, że część członków RPP zwracała uwagę na ryzyka dla koniunktury w kolejnych latach, w tym możliwy negatywny wpływ wyższych cen surowców na dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych.

Według marcowej projekcji NBP, wzrost PKB przyspieszy do 3,7% w tym roku (z 2,8% w ub.r.), a następnie spowolni do 3,3% w 2018 r. i do 3,2% w 2019 r.

(ISBnews)

dp7649m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp7649m