Mitsui, Samsung i Sepco Electric Power Construction chcą współpracować z KW
Japońska firma Mitsui & Co, koreański koncern Samsung C&T Corporation oraz chińska spółka Sepco Electric Power Construction Corporation - to firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową (KW) budową elektrowni opalanej węglem kamiennym.
05.07.2013 | aktual.: 05.07.2013 11:32
W ubiegłym tygodniu Kompania poinformowała, że wpłynęły do niej trzy oferty na finansowanie i budowę wysokosprawnego bloku energetycznego o mocy tysiąca megawatów na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. W piątek Kompania ujawniła nazwy oferentów. To duże, znane na energetycznym rynku korporacje.
Według zamierzeń Kompanii spółka celowa z inwestorem, która ma zrealizować to przedsięwzięcie, powinna powstać jeszcze w tym roku. Partnera zarekomenduje powołany przez zarząd KW specjalny zespół, po przeanalizowaniu złożonych ofert. Wybrany partner - według planu - otrzyma do końca tego roku wyłączność na dalsze negocjacje.
Jeśli uda się podpisać stosowne umowy z inwestorem w zakładanym terminie, z początkiem 2014 r. mogłyby się rozpocząć prace związane ze szczegółową dokumentacją przedsięwzięcia i przygotowania do jego realizacji.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 r. na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli (gmina Miedźna) koło Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.
Budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczęły się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska. Budowa kopalni miałaby potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników. Pojawił się również pomysł budowy w przyszłości kolejnej elektrowni, w pobliżu tej kopalni.