Młodych Polaków nie stać na naukę za granicą

Większość z tych, którzy wyjeżdżają, jest jednak w stanie utrzymać się samemu.

Młodych Polaków nie stać na naukę za granicą

Brak dofinansowania oraz wysokie koszty związane z nauką za granicą są głównymi przyczynami, dla których aż 39 proc. młodych Polaków (15-35 lat) decyduje się na naukę wyłącznie w Polsce. Powody finansowe sprawiają, że na naukę za granicą nie może pozwolić sobie jeszcze więcej Bułgarów (55 proc.), Chorwatów (55 proc.), Węgrów (55 proc.) i Rumunów (51 proc.).

Na studia lub naukę za granicą decyduje się - według danych Eurobarometru - 13 proc. młodych ludzi z Polski, co oznacza, że Polska jest w ogonie unijnych statystyk. Mniej na naukę za granicą wyjeżdża tylko Włochów (12 proc,), Rumunów (10 proc.), Brytyjczyków (10 proc.) i Bułgarów (9 proc.). Najczęściej za granicą studiują Luksemburczycy (41 proc.) i Cypryjczycy (39 proc.).

Większość spośród młodych Polaków, którzy uczą się za granicą, decyduje się na wyjazd w ramach kształcenia zawodowego (45 proc.) lub w ramach studiów (25 proc.). Tyle samo (25 proc.) wybrało wyjazd za granicę w ramach stażu w firmie lub organizacji.

Główną przyczyną studiowania za granicą jest chęć zwiększenia przyszłych zarobków. Myśli tak ponad połowa (61 proc.) polskich studentów. Podobnie uważają Czesi, Węgrzy i Finowie.

Większość młodych ludzi (65 proc.) przebywających za granicą finansuje swój pobyt z oszczędności lub z funduszy prywatnych (65 proc.). Stać na to 59 proc. młodych Polaków, trzy czwarte Cypryjczyków, Greków i Hiszpanów i tylko 39 proc Estończyków.

www.naukawpolsce.pap.pl

studenciedukacjastudia za granicą

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)