Młodzi Polacy mogą ubiegać się o staż w Bundestagu

Zainteresowani polityką absolwenci szkół wyższych mogą starać się o udział
w programie Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego w niemieckim Bundestagu. Wnioski należy
składać do 30 czerwca

Młodzi Polacy mogą ubiegać się o staż w Bundestagu
Źródło zdjęć: © thinkstock

27.05.2013 | aktual.: 27.05.2013 13:10

Międzynarodowe Stypendium Parlamentarnego w niemieckim Bundestagu to oferta skierowana "do wysoko wykwalifikowanych i zainteresowanych polityką młodych ludzi, którzy po zakończeniu stypendium zamierzają podjąć pracę w sferze publicznej" - np. administracji, szkołach wyższych czy ośrodkach kultury - podkreślono w komunikacie Ambasady Niemiec w Warszawie przesłanym w poniedziałek PAP.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest posiadanie obywatelstwa polskiego, bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, ukończone studia wyższe (licencjat, magister), znajomość niemieckiej polityki i historii oraz wiedza o społeczeństwie. W chwili rozpoczęcia stypendium - 1 marca 2014 roku - kandydaci powinni mieć poniżej 30 lat.

Program stypendialny składa się z 15-tygodniowego stażu w biurze jednego z deputowanych do Bundestagu; stypendyści biorą także udział w posiedzeniach parlamentu. "Jest to świetna okazja do poznania niemieckiego sytemu parlamentarnego i procesów podejmowania decyzji politycznych" - czytamy w komunikacie.

Stypendyści będą też mogli wziąć udział w spotkaniach informacyjnych oraz seminariach organizowanych przez Bundestag i niemieckie fundacje polityczne.

Jak podkreślono, w semestrze letnim stypendyści będą mogli się immatrykulować na Uniwersytecie im. Humboldta. Będą mogli również uczęszczać na wykłady i seminaria na Wolnym Uniwersytecie (FU) oraz na Uniwersytecie Technicznym (TU) w Berlinie. W programie stypendium znajdują się również "bogate oferty kulturalne i edukacyjne".

Według ambasady stypendium obejmuje bezpłatne zakwaterowanie, pokrycie kosztów ubezpieczenia i podróży oraz miesięczne stypendium w wysokości 450 Euro.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.bundestag.de/bundestag/europa_internationales/internat_austausch/ips/bewerbung.html (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)