Mniej biurokracji w firmie? Masz czas do 25 maja!
Tylko 20 proc. przedsiębiorców rozlicza się kwartalnie z VAT-u, a zaledwie 16 proc. z podatku dochodowego - wynika z raportu "Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011", przygotowanego przez InFakt.pl we współpracy z firmą badawczą 4P research mix. Zmianę sposobu rozliczania się można zgłosić tylko do 25 maja!
24.05.2011 | aktual.: 24.05.2011 23:51
Wśród zalet kwartalnego rozliczania się z podatku VAT i podatku dochodowego autorzy raportu wymieniają m.in.: sporządzanie jednej deklaracji raz na trzy miesiące, możliwość finansowania bieżących wydatków i inwestycji czy unikanie zaciągania kredytu obrotowego. Dodatkową zaletą jest minimalizacja problemu ewentualnych korekt deklaracji.
Mimo to wielu przedsiębiorców rozlicza się w systemie miesięcznym, a nie kwartalnym. Podatek VAT płaci 69 proc. firm, a podatek dochodowy aż 77 proc.
Zapytany przez nas o przyczyny wybierania przez firmy tej formy rozliczania Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wyjaśnia:
- Wiele firm nie decyduje się na rozliczenia kwartalne z powodu tzw. ostrożności procesowej. Nie ufają one rządowi i obawiają się, że prawo może się zmienić. Poza tym firmy zwyczajnie boją się, że będą musiały więcej zapłacić. Wolą więc robić to regularnie i mieć problem z głowy. Szczególnie małej firmie łatwiej zapłacić miesięcznie 10 tys. zł podatku, niż później 30 tys. zł - mówi dla WP.PL.
Dla współautora raportu korzyści z kwartalnego rozliczania się z podatku VAT i podatku dochodowego są jednak oczywiste: - Staramy się uświadamiać przedstawicielom mikro i małych firm w Polsce, w jaki sposób mogą zoptymalizować koszty prowadzonej działalności i poprawić swoją płynność finansową. Z naszego badania wynika, że tradycyjne biura rachunkowe nie zapewniają przedsiębiorcom bieżących informacji o wysokości podatku w ciągu danego miesiąca ani nie służą wystarczającym doradztwem w zakresie wyboru optymalnej dla przedsiębiorcy opcji rozliczania z podatku dochodowego i VAT - komentuje Wiktor Sarota, prezes InFakt.pl.
Anna Jasińska z Biura Rachunkowego Podatkowo.com.pl nie do końca zgadza się z powyższą opinią i twierdzi, że wybór rozliczania zależy od systematyczności klientów: - Gdy dzwoni do nas firma i prosi o radę, jaką formę rozliczenia wybrać - miesięczną czy kwartalną - zadaję podstawowe pytanie, czy klient jest systematyczny i będzie odkładał kwoty na podatek. Jeśli tak, to zawsze polecam mu kwartalną, bo jest mniej rozliczeń i jest wygodniej - mówi dla WP.PL. Jak dodaje, co bardziej zapobiegliwi i zorganizowani klienci kwoty na poczet podatku wpłacają na 3-miesięczne lokaty.
Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zrzeszającego małe i średnie firmy wyjaśnia, dla kogo dobre jest rozliczenie kwartalne: - Wszystko zależy od rodzaju prowadzonego przedsiębiorstwa. Jeśli nie ma zbytniej różnicy w czasie pomiędzy przychodami a kosztami i są one liniowe, to jest to neutralne. Rozliczenie kwartalne ma znaczenie dla branż, w których koszty np. są w pierwszym miesiącu kwartału, a przychody w trzecim.
Cezary Kaźmierczak przyznaje, że składanie deklaracji przez firmy co trzy miesiące ma jedną podstawową zaletę: ogranicza uciążliwą comiesięczną biurokrację związaną ze żmudnym wypełnianiem deklaracji podatkowych: - To bardzo irytowało przedsiębiorców. Na szczęście odstąpiono od tego.
Aby zmienić sposób rozliczania podatku, należy wypełnić druk VAT-R (wersja 10) jako aktualizację danych, zaznaczając poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51. Druk należy złożyć w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który podatnik będzie po raz pierwszy składał kwartalną deklarację podatkową. Obecnie termin ten przypada właśnie na 25 maja.
Ireneusz Fryszkowski, Wirtualna Polska