Trwa ładowanie...
d2qnboo
d2qnboo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mniej kradzieży prądu na obszarze działania spółki Tauron Dystrybucja

O kilkanaście procent mniej przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej wykryły w ubiegłym roku służby spółki Tauron Dystrybucja - największego w Polsce dystrybutora prądu, obsługującego blisko 5,5 mln klientów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qnboo

Według spółki, spadek kradzieży energii to efekt wzmożonych kompleksowych kontroli, ale także prowadzonych akcji prewencyjnych i edukacyjnych. Przedstawiciele dystrybutora podkreślają, że nielegalne podłączenia to nie tylko straty dla spółki energetycznej, ale także poważne zagrożenie dla użytkowników sieci.

"W wyniku kradzieży prądu, kiedy dochodzi do manipulacji przy liczniku lub w instalacji elektrycznej, powstaje ryzyko wypadków, porażeń i pożaru. I dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w kradzież, ale często ich rodzin i sąsiadów. Stawiamy na bezpieczeństwo i przestrzegamy przed konsekwencjami. Stąd prowadzimy tak kompleksowe i rozbudowane działania prewencyjne i kontrolne" - wyjaśnił w piątek wiceprezes spółki Tauron Dystrybucja Jerzy Topolski.

W ostatnich latach firma prowadziła działania kontrolne na dużą skalę. W ubiegłym roku kontroli było ponad 85 tys., a wykrytych przypadków nielegalnego poboru energii ponad 6 tys. Rok wcześniej prawie 90 tys. kontroli przyniosło wykrycie ponad 7 tys. nielegalnych podłączeń. W tym roku Tauron zrealizuje kolejne przedsięwzięcia, służące poprawie bezpieczeństwa odbiorców energii elektrycznej, a wykrywanie i eliminacja nielegalnego poboru energii jest elementem tych działań. Zgodnie z prawem, kradzież prądu jest przestępstwem, zagrożonym kara do pięciu lat więzienia.

d2qnboo

"W tym roku zrealizujemy wspólne szkolenia dla policji, zarządców nieruchomości i pracowników Taurona. Mamy przygotowane materiały edukacyjne, pokazujące z jednej strony zagrożenia związane z nielegalnym poborem energii, z drugiej przestrzegające przed konsekwencjami kradzieży prądu" - poinformował Marcin Marzyński z biura komunikacji spółki.

Trwają też prace nad filmem ukazującym zagrożenia związane z kradzieżą energii elektrycznej. Ponadto, w spółce działa Telefon Bezpieczeństwa - Linia Antykradzieżowa. Dzwoniąc pod numer 801 444 606 można podzielić się podejrzeniami związanymi z zauważonymi przeróbkami czy prowizorkami. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane.

"Dużym wsparciem w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń są klienci, którzy zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami proszą o ich sprawdzenie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane, a osoba zgłaszająca pozostaje anonimowa" - zapewnił odpowiedzialny za zwalczanie nielegalnych podłączeń dyrektor Leszek Wojtachnio ze spółki Tauron Dystrybucja Pomiary.

Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze 57 tys. km kw. Rocznie firma przesyła ok. 45 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,4 mln klientów.

d2qnboo

Podziel się opinią

Share
d2qnboo
d2qnboo