Mniej krytyczne opinie o polskim rynku pracy
Opinie o rynku pracy w Polsce są mniej
krytyczne niż pół roku temu. Nadal jednak przeważają oceny
negatywne - wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum
Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Według CBOS, od września ub.r. znacznie zmalał odsetek Polaków skrajnie negatywnie oceniających sytuację na rynku pracy, a z perspektywy pięcioletnich badań wyraźnie widać powolną, ale systematyczną poprawę opinii w tej kwestii.
Na początku marca 15 proc. respondentów określało tę sytuację jako bardzo złą (to o 9 punktów proc. mniej niż we wrześniu ub.r.). Prawie co drugi (46 proc.) ankietowany uważa, że jest ona zła. Przybyło osób, które są zdania, że sytuacja na rynku pracy jest przeciętna. Twierdzi tak 23 proc. badanych (wzrost o 5 punktów). 11 proc. respondentów oceniło ją pozytywnie - to 5 punktów proc. więcej niż przed 6 miesiącami.
Połowa ankietowanych nie oczekuje na krajowym rynku pracy żadnych zmian w najbliższym roku. Zahamowanie bezrobocia przewiduje 27 proc. badanych (wzrost o 3 punkty). Pogorszenia sytuacji na rynku pracy spodziewa się 12 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty).
Tylko 4 proc. badanych (wzrost o 3 punkty) twierdzi, że w ich miejscu zamieszkania bez problemów można znaleźć odpowiednią pracę. Jednak 41 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty) uważa, że w miejscu zamieszkania można zdobyć "jakieś" zatrudnienie.
Zdecydowana większość pracujących respondentów (68 proc.) nie przewiduje utraty zatrudnienia. Straty pracy obawia się natomiast 27 proc. badanych (spadek o 6 punktów).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowało Centrum Badania Opinii Społecznej w dniach 2-5 marca 2007 r. na liczącej 931 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.