Trwa ładowanie...
d20og8z

Mniej podwyżek w trzecim kwartale?

Umacniający się złoty sprawi, że w trzecim kwartale podwyżki płac będą mniejsze.

Share
d20og8z

Umacniający się złoty sprawi, że w trzecim kwartale podwyżki płac będą mniejsze, a najbardziej dotknięci jego umocnieniem eksporterzy, będą raczej zwalniać niż zatrudniać nowych pracowników - wynika z opublikowanego dziś raportu NBP.

Tylko od początku roku złoty umocnił się o 11 procent względem euro. Analitycy spodziewają się, że w trzecim kwartale, tak samo jak w drugim, koniunktura będzie się pogarszać.

NBP na podstawie swoich badań prowadzonych wśród przedsiębiorców podał, że zmniejsza się optymizm jeśli chodzi o popyt i produkcję. Wśród ankietowanych utrzymują się jednak dobre oceny aktywności inwestycyjnej firm.

Jeśli chodzi o produkcję, to najmniejszymi optymistami są firmy z branż przetwórstwa przemysłowego, a także górnictwo.

Prognozy zatrudnienia i płac pogorszyły się już drugi kwartał z rzędu. Nasiliły się także oczekiwania dalszego wzrostu cen.

"W opinii przedsiębiorstw zmniejszyły się zarówno trudności ze znalezieniem pracowników, jak również osłabiły się żądania płacowe. Planowane na III kwartale podwyżki płac, obejmą mniejszą liczbę respondentów i będą niższe niż w II kwartale" - napisano w raporcie NBP.

d20og8z

Podziel się opinią

Share
d20og8z
d20og8z