28.06. Warszawa - MNiSW informuje:
Większe otwarcie świata nauki na młodych ludzi to jeden z głównych celów rozstrzygniętego konkursu "Ścieżki Kopernika". Nowa rządowa inicjatywa ma zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie.
- To wśród uczniów, którzy dziś kończą rok szkolny, są przyszli odkrywcy, wynalazcy i naukowcy przekraczający granice poznania, którzy mogą zdobyć sławę na miarę Mikołaja Kopernika - podkreśla prof. Barbara Kudrycka. - Z myślą o rozbudzeniu naukowych pasji wśród młodzieży i popularyzacji nauki w społeczeństwie rozstrzygnęliśmy konkurs na atrakcyjne popularnonaukowe zajęcia w ramach nowego przedsięwzięcia pod nazwą "Ścieżki Kopernika" - dodaje minister.
Każdy z pomysłów wyróżnionych w ramach konkursu otrzyma maksymalnie do 200 tys. zł. W skład konsorcjów realizujących poszczególne projekty wchodzą jednostki naukowe oraz różne instytucje i ośrodki działające na rzecz nauki. W ramach nagrodzonych 16 projektów naukowcy wraz z popularyzatorami nauki spoza uczelni będą realizować niekonwencjonalne i autorskie programy zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego jednostek naukowych, laboratoriów aparatury badawczej, zbiorów bibliotecznych i eksponatów naukowych. Młodzież będzie angażowana np. do gromadzenia danych, obserwacji i opracowywania części projektów naukowych.
Wśród wyróżnionych pomysłów znalazły się m.in. takie propozycje jak zachęcanie mieszkańców Opolszczyzny do skorzystania z teleskopu robotycznego, czy realizowanie przez młodzież z województwa świętokrzyskiego badań archeologicznych i historycznych za pomocą najnowocześniejszych technologii. Z kolei uczniowie z województwa śląskiego będą mieli okazję przeprowadzić doświadczenia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, zaś gimnazjaliści z warmińsko-mazurskiego pomogą wyizolować z próbek mleka dzikie szczepy bakterii mlekowych, występujące w środowiskach naturalnych.
Budżet programu "Ścieżki Kopernika" wynosi blisko 3,2 mln zł. Z każdego województwa sfinansowany zostanie jeden projekt popularyzujący naukę. Ich realizacja potrwa do końca 2014 roku. - Jestem przekonana, że "Ścieżki Kopernika" sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Otwierają one bowiem możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i talentów poza formalną edukacją - zaznacza prof. Barbara Kudrycka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/