MNiSW: kształcenie praktyczne w szkołach wyższych (komunikat)
...
12.06. Warszawa - MNiSW informuje:
Co to znaczy odpowiadać na potrzeby rynku pracy, jak pracodawcy mogą włączyć się w kształcenie, a uczelnie dowiedzieć się, kogo poszukują firmy? - o tym m.in. dyskutowali międzynarodowi eksperci ds. szkolnictwa wyższego.
"Jakość w kształceniu praktycznym na poziomie wyższym - europejskie przykłady i możliwości dla Polski" - pod takim hasłem przebiegała konferencja zorganizowana w Warszawie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Bank Światowy. Celem spotkania było m.in. przedstawienie rozwiązań kształcenia zawodowego wprowadzonych w innych krajach oraz pokazanie jego roli w systemie szkolnictwa wyższego.
- Konsekwencją upowszechnienia szkolnictwa wyższego powinno być jego zróżnicowanie oraz to, że programy kształcenia o profilu praktycznym są nie mniej ważną częścią systemu niż programy o profilu akademickim - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, otwierając konferencję, w której uczestniczyli m.in. międzynarodowi eksperci ds. szkolnictwa wyższego, rektorzy, przedstawiciele świata akademickiego z Polski i zagranicy oraz przedsiębiorcy.
Minister Kudrycka zaznaczyła, że ważną misję do spełnienia mają nie tylko nowoczesne wyższe szkoły zawodowe, ale także uczelnie akademickie, które z sukcesem mogą rozwijać programy kształcenia zgodne z aktualną praktyką zawodową w danej branży.
- Organizując konferencję, poświęconą właśnie kształceniu zawodowemu, chcemy mocno podkreślić, że kształcenie o profilu praktycznym jest kluczowym, pełnoprawnym podejściem do szkolnictwa wyższego - powiedziała minister. Dodała, że dziś, kiedy studiuje 40 proc. rocznika maturzystów szkolnictwo wyższe nie może wyglądać tak samo, jak wówczas, gdy studiowało 10 proc.
Ukończenie studiów wyższych wciąż daje w Polsce większe szanse na znalezienie pracy i lepsze wynagrodzenie. - Jednak ta zauważalna premia za wyższe wykształcenie nie oznacza, że możemy być w pełni z siebie zadowoleni, wciąż należy się starać, żeby studia jeszcze lepiej odpowiadały na potrzeby studentów, pracodawców i całego społeczeństwa - zaznaczyła prof. Kudrycka. - Lepsze dostosowanie kompetencji absolwentów do potrzeb społeczno-gospodarczych jest słuszną aspiracją i powinno być naszym wspólnym - rządu, uczelni i pracodawców - celem - podkreśliła minister.
Xavier Devictor, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i Kraje Bałtyckie, podkreślał kluczową rolę szkolnictwa wyższego dla rozwoju kraju. Dodał, że jakość kształcenia zawodowego jest szczególnie ważna, także z perspektywy konieczności rozwijania programów odpowiadających na potrzeby uczenia się przez całe życie oraz zapewnienia zróżnicowanej oferty kształcenia, dostosowanej do potrzeb rynku pracy. Xavier Devictor zaznaczył również, że przeprowadzone w Polsce reformy szkolnictwa wyższego, kładące nacisk na współpracę sektora szkolnictwa wyższego i biznesu, sprawiają, że Polska jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów regionu.
Z kolei dr Guy Haug, europejski ekspert w zakresie szkolnictwa wyższego, były współpracownik Banku Światowego, OECD, Komisji Europejskiej, a obecnie doradca Uniwersytetu Technicznego w Walencji podkreślał, że edukacja zorientowana na kształcenie zawodowe jest kluczowym elementem szkolnictwa wyższego. Przypomniał, że wiele krajów rozwiniętych gospodarczo, posiada dobrą edukację zawodową: to m.in. Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia, Finlandia, USA, czy Kanada. Ekspert zaznaczył, że oferta kształcenia zawodowego w systemie szkolnictwa wyższego jest konieczna, żeby w pełni wykorzystać zróżnicowany potencjał społeczny. A pozycja szkolnictwa wyższego jest tym silniejsza, im bardziej odpowiada na potrzeby rynku pracy.
Dr Guy Haug podał też kilka wskazówek, jak z sukcesem rozwijać szkolnictwo zawodowe. Przede wszystkim uczelnie zawodowe powinny budować pozytywną markę, podkreślać swą odrębność programową, stwarzać studentom możliwość podwyższania kwalifikacji i zdobywania w przyszłości stopni i tytułów naukowych, a także współpracować z biznesem i lokalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym.
W dalszej części konferencji podczas trzech paneli tematycznych dyskutowano m.in. o tym, jakich absolwentów poszukują pracodawcy, co wyróżnia kształcenie praktyczne najwyższej jakości oraz jaka jest rola kształcenia praktycznego w procesie uczenia się przez całe życie. Prezentacje ekspertów oraz mające po nich miejsce dyskusje uczestników konferencji z Polski i zagranicy pozwoliły na wymianę doświadczeń i zaprezentowanie dobrych praktyk w tych obszarach oraz stanowiły ważny wkład do dyskusji o znaczeniu i kierunkach rozwoju zorientowanego praktycznie szkolnictwa wyższego w Polsce.
Organizatorzy dzisiejszej konferencji, która była elementem trwałej współpracy MNiSW z Bankiem Światowym w obszarze szkolnictwa wyższego, wyrazili zadowolenie z jej przebiegu oraz nadzieję na dalszą, owocną współpracę.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/