Trwa ładowanie...
d2gkduw

MNiSW: laureaci "Generacji Przyszłości" zwycięzcami w konkursie łazików marsjańskich w USA

...

d2gkduw
d2gkduw

02.06. Warszawa - MNiSW informuje:

Łazik marsjański Hyperion skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej zwyciężył w konkursie University Rover Challenge 2013 w USA. Drugie miejsce zajął łazik Scorpio III zespołu studentów z Politechniki Wrocławskiej. Udział polskich drużyn w zawodach wsparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Zaledwie trzy tygodnie temu wręczyłam wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem granty dla młodych wynalazców i badaczy w ramach programu "Generacja Przyszłości". Na światowy sukces dwóch nagrodzonych zespołów - z Politechniki Białostockiej i Politechniki Wrocławskiej - nie musieliśmy długo czekać - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. - Mamy w Polsce naprawdę wspaniale młode talenty i warto w nie inwestować. Nie tylko 7 milionów złotych w ramach ministerialnego programu, ale też czas i wiedzę opiekunów naukowych oraz uwagę nas wszystkich. Naprawdę są tego warci! - dodaje minister Kudrycka.

Zwycięskie zespoły z Politechniki Białostockiej i Politechniki Wrocławskiej to laureaci rozstrzygniętego w tym roku konkursu w programie ministra nauki "Generacja Przyszłości". W ramach programu ministerstwo nauki finansuje udział studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów w międzynarodowych zawodach i konkursach. Studenci mogą liczyć na wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe - do 500 tys. zł. Otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniami i wyjazdem na międzynarodowe zawody. Konkurs został rozstrzygnięty 8 maja br. Studenci reprezentujący 31 zwycięskich projektów otrzymali łącznie prawie 6,5 mln złotych.

d2gkduw

Organizowane od 2007 roku zawody University Rover Challenge są jednym z najbardziej prestiżowych studenckich konkursów robotycznych na świecie. Organizowane są przez międzynarodową organizację popularyzującą wiedzę o badaniach kosmicznych oraz rozwijającą technologie kosmiczne The Mars Society, a w składzie zespołu sędziowskiego znajdują się m.in. przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA.

Zwycięstwo w tegorocznych zawodach to kolejny sukces studentów Politechniki Białostockiej w tym konkursie. W roku 2010 zajęli trzecie, a w 2011 pierwsze miejsce. W tym roku potwierdzili swoją klasę zajmując pierwsze miejsce i zdobywając najwyższą w historii organizowanego konkursu liczbę punktów - 493 na 500 możliwych. Studenci z Politechniki Wrocławskiej zdobyli 401 punktów i stanęli na podium tuż za zwycięzcami. Trzecie miejsce zajął zespół studentów Oregon State University zdobywając 350 punktów.

Więcej informacji o University Rover Challenge oraz relacja z tegorocznej edycji zawodów dostępne są na stronie: http://urc.marssociety.org

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw