MNiSW: minister Kudrycka spotkała się z Obywatelami Nauki (komunikat)

...

05.04.2013 | aktual.: 05.04.2013 13:53

05.04. Warszawa - MNiSW informuje:

Poprawa jakości polskiej nauki była tematem rozmowy prof. Barbary Kudryckiej z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Nauki.

- Cieszę się, że naukowcy zorganizowali się, by wypowiadać się w sprawie nauki i szkolnictwa wyższego. Niezależny oddolny ruch społeczny może dokonać wiele dobrego - powiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dodała, że Obywatele Nauki, którzy występują w różnych ważnych sprawach dotyczących polskiej nauki, mogą być także wyrazicielami głosu młodych uczonych i reprezentantem ich interesów na uczelniach i w innych jednostkach naukowych.

Podczas ponad 3-godzinnego czwartkowego spotkania poruszono m.in. tematy: doceniania pracy naukowców popularyzujących naukę oraz akademików poświęcających się dydaktyce, konieczność wykorzystywania innowacyjnych pomysłów naukowców w przemyśle, umiędzynarodowienia polskiej nauki. Rozmawiano także o etyce i jawności w nauce. Podniesiono także kwestię tegorocznych podwyżek, którym władze uczelni mogą nadać charakter motywacyjny. Rząd przeznacza w tym roku szkołom wyższym ponad 907 mln zł na podniesienie pensji akademików.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło społeczny ruch Obywateli Nauki na listę podmiotów, z którymi konsultowane są zmiany w nauce i szkolnictwie wyższym. Opinia ON została już uwzględniona w czasie konsultacji społecznych projektu założeń nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz nowelizacji zapisów dotyczących zmian w prawie o finansowaniu nauki. Ponadto przedstawiciele ON mogą regularnie zgłaszać swoje propozycje rozwiązań prawnych i różnych inicjatyw.

- Obywatele Nauki są dla mojego resortu nie tylko partnerami konsultującymi projekty, ale mogą przedstawiać również własne kreatywne pomysły, które pomogą w rozwoju polskiej nauki - podkreśliła prof. Barbara Kudrycka.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele ON: prof. Wojciech Bal (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Zakład Biofizyki), dr hab. Marcin Grynberg (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Zakład Genetyki), dr Anna Muszewska (CeNT UW), dr Łukasz Niesiołowski-Spano (Instytut Historyczny UW, Zakład Historii Starożytnej), dr Aneta Pieniądz (Instytut Historyczny UW, Zakład Historii Średniowiecznej).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
naukakomunikatmnisw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)