MNiSW: nowoczesne uczelnie radą na kryzys (komunikat)

...

29.11. Warszawa - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje:

Modernizacja europejskich uczelni jest szansą na sprawniejsze wyjście z kryzysu gospodarczego - rekomenduje Rada Unii Europejskiej ds. Edukacji.

Pod przewodnictwem polskiej prezydencji w Brukseli obradowała w poniedziałek unijna Rada ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu. Ministrowie jednogłośnie przyjęli rekomendacje dla Europy w sprawie unowocześniania szkolnictwa wyższego.

- Dziś wiele uczelni w Europie nie jest wystarczająco przygotowanych do globalnej konkurencji o studenta, badaczy i środki finansowe - mówiła w imieniu polskiej prezydencji minister edukacji Krystyna Szumilas. Zaznaczała, że europejskie programy studiów często nie są dostosowane do wymagań rynku pracy, a świat nauki i biznesu - nazbyt odległe.

- Sytuacja ekonomiczna zaostrzyła sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Dobre wykształcenie może chronić przed bezrobociem - podkreślała Andrulla Vassiliou, unijna komisarz ds. edukacji, młodzieży, kultury, sportu i wielojęzyczności. - Przyjęte konkluzje są wyrazem dążenia do zwiększenia naszych wysiłków w modernizowaniu szkół wyższych - dodała.

Rada wezwała państwa członkowskie do współpracy z instytucjami szkolnictwa wyższego, która pozwoli na spełnienie kluczowego zapisu strategii Europa 2020: pod koniec dekady liczba młodych osób (30-34 lata) z wyższym wykształceniem powinna sięgać w Europie 40 proc.

By skutecznie walczyć z kryzysem ekonomicznym, państwa UE powinny dążyć do lepszej współpracy uczelni z gospodarką, a także inspirować uczelnie do monitorowania i analizowania zawodowych losów absolwentów. Analizy te pozwolą tak modyfikować programy kształcenia, by absolwenci mieli lepsze szanse na satysfakcjonujące zatrudnienie i zarobki.

Rada oczekuje też od krajów UE, że będą "stymulować rozwój przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności we wszystkich dziedzinach i w ramach wszystkich cykli studiów". Konieczne jest silniejsze powiązanie szkolnictwa wyższego z badaniami. Rada zachęca szkoły wyższe do partnerstw i współpracy z przedsiębiorcami, a państwa członkowskie - do zacieśniania powiązań między uczelniami, pracodawcami i instytucjami rynku pracy.

W rekomendacjach Rady ds. Edukacji podkreślona została konieczność podnoszenia jakości wyższego wykształcenia poprzez większą mobilność studentów i naukowców oraz intensywniejszą współpracę transgraniczną. Ważne jest nie tylko umożliwianie studentom podejmowania studiów po licencjacie w dowolnej europejskiej uczelni (dzięki systemowi punktów ECTS), ale też przyciąganie do europejskich uniwersytetów studentów i uczonych spoza UE.

Rada rekomenduje krajom UE kreowanie takich reform, które umożliwią bardziej elastyczne zarządzanie uczelniami i efektywny system ich finansowania, powiązany z osiąganymi wynikami i konkurencyjnością.

Oczekuje ponadto, że unijne kraje będą promować interdyscyplinarne studia i badania, a także "walczyć ze stereotypami i usuwać przeszkody, które nadal utrudniają kobietom osiąganie najwyższych szczebli w kształceniu pomagisterskim i badaniach - w szczególności w niektórych dyscyplinach i na stanowiskach kierowniczych".

Rada UE zobowiązała się w przyjętych w poniedziałek konkluzjach do prac nad nowym, przejrzystym systemem rankingów szkół wyższych (U-Multirank), co pozwoli na właściwą ocenę ich pracy oraz porównywanie osiąganych sukcesów na forum Europy.

W Unii Europejskiej funkcjonuje ponad 4 tys. instytucji szkolnictwa wyższego - kształcą 19 milionów studentów i zatrudniają 1,5 miliona nauczycieli, naukowców i badaczy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
edukacjauedyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)