MNiSW: rozpoczął się I Zlot Absolwentów Programu TOP 500 Innovators (komunikat)
...
08.07. Warszawa - MNiSW informuje:
Trwa I Zlot Absolwentów Programu TOP 500 Innovators. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Nauki oraz stowarzyszenia, założonego przez absolwentów rządowego programu, wspierającego innowatorów nauki. W dzisiejszej inauguracji Zlotu wzięła udział prof. Barbara Kudrycka.
- Przed trzema laty zastanawialiśmy się nad programem, który zmieni świadomość pracowników uczelni, instytutów badawczych, centrów transferu technologii. Doszliśmy wtedy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie ich do najlepszych ośrodków naukowych świata, które są w samym centrum tych zmian - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. - Inwestując w ten program, zyskaliśmy bardzo wiele. Wasze indywidualne sukcesy są dziś sukcesami polskiej nauki. Tworząc stowarzyszenie skupiające młodych innowatorów zbudowaliście silne wsparcie dla swoich działań. Doświadczenie, które przywieźliście z Doliny Krzemowej stało się waszą wizytówką i marką - podkreślała minister.
Prof. Barbara Kudrycka przypomniała także o innych inicjatywach laureatów rządowego programu, takich jak Boomerang - ogólnopolskie transmisje spotkań naukowców z przedsiębiorcami, których odbyło się dotąd 50, a także o licznych firmach zakładanych przez laureatów Top 500 Innovators. - Wielu z państwa z sukcesem rozwija spółki typu start-up, spin off i spin out, jak chociażby n-lab dra Marcina Binkowskiego, który przygotowując trójwymiarowe wydruki modeli czaszki wsparł pierwszy w Polsce przeszczep twarzy - mówiła minister nauki. - Zdobywacie państwo, wiele grantów, macie na swoim koncie zgłoszenia patentowe i jesteście autorami wielu wdrożeń wyników badań do gospodarki - dodała.
Absolwenci programu działają także w Polsko-Amerykańskim Hubie Innowacyjności i współpracują z ośrodkami w Dolinie Krzemowej, a dzięki ich inicjatywie zostało otwarte w Polsce przedstawicielstwo Plug and Play Techcenter. Przedstawicielstwo poszukuje innowacyjnych start-upów z dziedziny ICT zainteresowanych wyjazdem do Doliny Krzemowej i udziałem w programie Plug and Play, skierowanym do firm spoza USA.
- Uczestnicy programu TOP 500 nie są wybrani przypadkowo. To ludzie, którzy chcą zmienić rzeczywistość - przekonywał dr Bartosz Zajączkowski, Prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators. - Cieszę się, że dzięki inicjatywie MNiSW mogli się spotkać reprezentanci wszystkich kluczowych dziedzin bio-info-techno z całej Polski - dodał.
- Jestem dumny, że jesteśmy partnerami w realizacji programu Top 500 Innovators. Uniwersytety w Stanford i Berkeley ze względu na swoją lokalizację w sercu Doliny Krzemowej są modelowym wzorem współpracy nauki z biznesem - mówił Douglas C. Greene, Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciel amerykańskiej ambasady zauważył też niezwykłą energię, motywację i entuzjazm uczestników programu. - Jesteście nadzwyczajną grupą innowatorów, naukowców i przedsiębiorców, którzy stanowią koło zamachowe gospodarki - zwrócił się do uczestników zlotu.
W programie TOP 500 Innovators wzięło już udział 200 naukowców i pracowników centrów transferu technologii z całej Polski, 40 kolejnych odbywa obecnie staż w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Do końca 2015 roku rządowy program wspierający menedżerów innowacji obejmie 500 osób. Program, choć jest dopiero na półmetku, przyniósł już wiele wymiernych efektów. - Największym sukcesem tego programu jest państwa aktywność po powrocie do Polski, budowanie sieci kontaktów i wzajemne wspieranie swoich inicjatyw. Dzięki powołanemu przez Was Stowarzyszeniu TOP 500 Innovators macie ogromny potencjał. Wierzę, że umiejętnie go wykorzystacie - podkreślała minister nauki.
Podczas trzydniowych obrad, które zakończą się 10 lipca ponad 140 młodych naukowców i brokerów innowacji dyskutować będzie z na ważne dla rozwoju polskiej nauki tematy W sesjach z udziałem ekspertów i przedstawicieli biznesu poruszone zostaną kwestie finansowania nauki i komercjalizacji badań, przedsiębiorczości akademickiej, uwłaszczenia naukowców oraz dobrych praktyk w tym obszarze. Absolwenci programu podzielą się także swoimi doświadczeniami oraz zaprezentują zakończone sukcesem projekty.
Rządowy program TOP 500 Innovators jest największym w historii programem szkoleniowym dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników. Ma na celu podniesienie kwalifikacji naukowców i pracowników centrów transferu technologii w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Przyczynia się tym samym do jak najlepszego wykorzystania krajowych i europejskich środków przeznaczonych na badania tak, aby zapewnić transfer wyników prac B+R do gospodarki.
TOP 500 INNOVATORS - sylwetki wybranych absolwentów:
- Anna Czerwoniec - absolwentka studiów biotechnologicznych i bioinformatycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, adiunkta na UAM. Założycielka i Członek Zarządu VitaInSilica Sp. z o.o. - firmy o profilu bioinformatycznym. Prowadzone przez nią badania związane są głównie z bioinformatyką strukturalną, modelowaniem molekularnym oraz wirtualnymi badaniami przesiewowymi w poszukiwaniu nowych leków.
- Artur Maciej Rydosz - doktorant z Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej. Wpadł na pomysł przyrządu ("diabetomatu"), który na podstawie zawartości wydychanego przez nas powietrza określi, czy mamy cukrzycę.
- Jan Burdziej - asystent w Laboratorium Geomatyki i Kartografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalista w zakresie w zakresie systemów informacji geograficznej (GIS). Założyciel firmy GIS-Media | geographic information systems, która zajmuje się opracowywaniem systemów informatycznych ułatwiających poszukiwanie złóż, np. ropy. Firma w 2012 roku otrzymała tytuł Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw.
- Marcin Binkowski - adiunkt w Laboratorium Mikrotomografii w Uniwersytecie Śląskim oraz właściciel firmy n-LAB, pierwszego przedsiębiorstwa typu spin-out utworzonego w 2012 roku we współpracy z uniwersytetem. Specjaliści z firmy n-LAB podczas przygotowań do pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy wykonali trójwymiarowe wydruki modeli czaszki. Ułatwiły one lekarzom z Centrum Onkologii w Gliwicach zaplanowanie zabiegu oraz weryfikację położenia przeszczepianych tkanek.
- Marek Salamanowicz - doktor nauk prawnych w Katedrze Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ekspert przy Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. W 2012 r. znalazł się w grupie polskich naukowców, która dokonała zgłoszenia patentowego w USPTO nr 616722990 wynalazku pt. "algorytmiczna metoda generowania modeli referencyjnych na potrzeby implementacji w zarządzaniu procesowym w ramach administracji publicznej".
- Paweł Szydłowski - absolwent Stockholm University School of Business oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Doktorant w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W ramach Jagiellońskiego Centrum Innowacji Zarządza zespołem brokerów technologii, analityków i prawników w dziale Finansowanie i Rozwój. Wraz z innowatorem Michałem Mikulskim z Politechniki Śląskiej prowadził projekt EzgoTech. Egzoszkielety zdobyły uznanie i liczne nagrody, zarówno krajowe, jak i zagraniczne.
- Piotr Sulikowski - absolwent informatyki oraz zarządzania i marketingu. Studiował na Politechnice Szczecińskiej i Uniwersytecie Szczecińskim. Prezydencki ekspert ds. nowych technologii i innowacji (Kancelaria Prezydenta RP) w I edycji Prezydenckiego Programu Eksperckiego. Aktualnie rozwijany projekt dr inż. Piotra Sulikowskiego zmierza do uruchomienia start-upu z pogranicza branży informatycznej, edukacyjnej i medycznej.
- Radosław Ratajczak - absolwent i pracownik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Twórca i dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości przy 4 uczelniach w Bydgoszczy. Szkoleniowiec i doradca w zakresie: przedsiębiorczości akademickiej, tworzenia startupów, negocjacji, zarządzania, Strategii Błękitnych Oceanów, metodologii Design Thinking. Pomysłodawca i właściciel firmy szkoleniowo-doradczej DyfuzjaWiedzy.pl oraz twórca projektu Design Thinking Workspace.
- Zenon Foltynowicz - profesor nauk ekonomicznych i dr hab. nauk chemicznych. Prof. zwyczajny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Współautor 35 artykułów w czasopismach JRC/LF i ponad 100 innych oraz współautor 33 polskich patentów, 6 zgłoszeń patentowych (1 PCT). Udziałowiec pierwszego polskiego startup'u (1989) - Przed. Innowac. Wdroż. P.I.W. "UniSil" Sp. z o.o. Specjalizuje się w problematyce zrównoważonego rozwoju, ekologii produktów i przemysłowej, gospodarce odpadami, recyklingu tworzyw sztucznych, nowych materiałach dla opakowalnictwa i ekoinnowacjach.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/