MON: będą nowe pojazdy ciężarowe dla wojska (komunikat)

...

30.11.2013 | aktual.: 02.12.2013 07:08

30.11. Warszawa - MON informuje:

W piątek (29 listopada br.) podpisano umowę na dostawę 910 samochodów polskiej marki Jelcz. Zakupiony model Jelcza został zaprojektowany specjalnie na potrzeby wojska. Ich pozyskanie ma związek z prowadzoną wymianą generacyjną samochodów ciężarowych będących obecnie na wyposażeniu polskiej armii.

Zawarta umowa ma charakter kompleksowy. W ramach kontraktu wojsko pozyska 910 samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 oraz pakiety logistyczny i szkoleniowy. Na pakiet logistyczny składają się zestawy remontowe (ZR-1 i ZR-2) oraz przenośne zestawy diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy, zagwarantowany kontraktem, obejmuje wyposażenie Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu w plansze poglądowe, prezentacje multimedialne, filmy instruktażowe oraz stend samochodu Jelcz 442.32.

Umowa przewiduje również prowadzenie szkoleń dla mechaników baz remontowych warsztatów technicznych, szkolenia instruktorów oraz szkolenie kierowców w zakresie eksploatacji i obsługiwania pojazdów.

Wartość podpisanego kontraktu to blisko 674 mln złotych. Całość zamówionego sprzętu oraz wyposażenia w ramach obu pakietów ma trafić do wojska w latach 2014-2018. Jest to pierwsza transza dostaw. Zgodnie z dyrektywą zamówień obronnych kolejne dostawy będą realizowane w trybie kontynuacji dostaw co najmniej przez następne 5 lat. Podpisana umowa stanowi kolejny krok na drodze realizacji zapisów "Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022".

Kontrakt podpisali Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak oraz reprezentujący Spółkę Jelcz - Komponenty, wykonawcę kontraktu, Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny Władysław Czubak.

O wyborze firmy Jelcz - Komponenty Sp. z o.o. zdecydował, oprócz korzystnej oferty i atrakcyjnej ceny, fakt, że jest to producent krajowy. Założeniem resortu obrony narodowej jest bowiem wspieranie rodzimego przemysłu zbrojeniowego oraz polskiej gospodarki.

Docelowo samochody, które będą trafiały do polskiej armii, mają być wyposażane w silniki powstające w nowo tworzonym Centrum Silników Wojskowych. Miejscem ich produkcji ma być Poznań. Porozumienie inwestycyjne w sprawie powołania Centrum zostało podpisane 28 października br. Tworząc ten ośrodek resort obrony narodowej chce budować zdolności polskiego przemysłu obronnego, wykorzystując zagraniczne know-how do produkcji w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
jelczuzbrojeniewojsko
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także