Trwa ładowanie...
dqpu96j

MON: PKW Mali przystąpiło do wykonywania zadań (komunikat)

...

Share
dqpu96j

07.03. Warszawa - MON informuje:

Mija tydzień od kiedy pierwsi polscy żołnierze ze składu PKW Mali wylądowali na lotnisku w Bamako.

Późnym wieczorem 26 lutego na lotnisku w stolicy Mali wylądował samolot Air France na pokładzie, którego była pierwsza grupa żołnierzy ze składu Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Wśród nich dowódca - ppłk Adam Jangrot oraz czterech specjalistów z zespołu transportowo - przeładunkowego (Joint Transit Team - JTT).

Polscy żołnierze zostali tymczasowo zakwaterowani w położonym w centrum miasta hotelu, który jednocześnie jest siedzibą dowództwa misji szkoleniowej UE (European Union Training Mission - EUTM). Obecnie Polacy przystępują do realizacji swoich pierwszych zadań. Dowódca PKW nawiązał kontakt z francuskimi oficerami, którzy w tej chwili stanowią trzon misji UE. Ppłk Jangrot brał też udział w rekonesansie miejsca rozmieszczenia przyszłej bazy szkoleniowej malijskich sił zbrojnych w mieście Koulikoro, położonym kilkadziesiąt km na północ od Bamako.

dqpu96j

Żołnierze z zespołu transportowo - przeładunkowego zapoznali się z zakresem swoich obowiązków, przeszli instruktaż z zasad poruszania po lotnisku Bamako, zapoznali się z zasadami przyjmowania towarów i osób oraz odbierali pierwsze transporty powietrzne. Poza tym polski Joint Transit Team zajmuje się pozyskiwaniem środków transportu na potrzeby dowództwa misji. Obowiązki te obejmują zbieranie zapotrzebowań, przygotowanie grafiku wykorzystania pojazdów oraz zgłaszanie potrzeb w lokalnych firmach transportowych w tym zakresie. Codziennie rano, o godz. 6.00 nasi żołnierze dokonują przeglądu technicznego podstawionych przez kontraktorów samochodów i przekazują je użytkownikom.


Polski Kontyngent Wojskowy Mali działa w ramach Misji Szkoleniowej Unii Europejskiej w Republice Mali (European Union Training Mission - EUTM), na mocy Postanowienia Prezydenta RP z dnia 7 lutego 2013 r., zgodnie z Ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia i pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa.

Głównym zadaniem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Mali będzie szkolenie logistyczne żołnierzy malijskich sił zbrojnych. Oprócz tego nasi żołnierze będą odpowiadali za ochronę bazy w ramach zabezpieczenia przeciwminowego. Kolejna grupa zadań, która będzie stała przed Polakami to koordynacja załadunku i rozładunku transportu powietrznego, ochrona kontrwywiadowcza i zabezpieczenie administracyjne kontyngentu.

dqpu96j

Misja EUTM ma charakter szkoleniowo-doradczy. Mandat wyklucza prowadzenie działań bojowych oraz operowanie w rejonach, w których prowadzone są takie działania (zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych użycie siły dopuszczalne jest w przypadku samoobrony).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

dqpu96j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpu96j
dqpu96j