Trwa ładowanie...
d4m1rkv

MON: wypowiedź ministra T. Siemoniaka w związku ze świętem WP (komunikat)

...

d4m1rkv
d4m1rkv

12.08. Warszawa - MON przekazuje wypowiedź ministra Tomasza Siemoniaka w związku ze zbliżającym się świętem Wojska Polskiego:

"Dzień 15 sierpnia, w którym obchodzimy Święto Wojska Polskiego, to data bardzo szczególna w polskim kalendarzu i tradycji historycznej.

W naszej świadomości takie pojęcia, jak mundur, służba Ojczyźnie, żołnierska powinność, nigdy nie były pustymi hasłami, zawsze budziły szacunek, dumę i wzruszenie, a dokonania polskich żołnierzy - niezależnie od historycznych i ideologicznych uwikłań - były przyjmowane z respektem i podziwem.

Od pamiętnej Bitwy Warszawskiej minęło 91 lat. W dziejach świata to chwila, ale w życiu narodu to długi okres, naznaczony wieloma zmianami i przeobrażeniami. Tym zmianom podlegała również polska armia.

d4m1rkv

Współczesne Wojsko Polskie to zupełnie inne wojsko niż to, którego żołnierze tak dzielnie walczyli na przedpolach Warszawy. Szczęśliwie nie musimy już staczać bitew, jak nasi przodkowie. Żyjemy w bezpiecznych granicach i mamy unormowane stosunki sąsiedzkie. Polska jest dziś liczącym się członkiem najważniejszych międzynarodowych sojuszy: NATO i Unii Europejskiej. Polscy żołnierze są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc ofiarom wojen i regionalnych konfliktów, których wciąż nie brakuje. Rzeczpospolita i Jej Siły Zbrojne mają bogate doświadczenie w trudnym zadaniu utrzymywania pokoju na świecie: Tylko w ubiegłym roku w operacjach sojuszniczych, w misjach pokojowych i stabilizacyjnych uczestniczyły 4 polskie kontyngenty wojskowe: w ramach koalicji antyterrorystycznej w Afganistanie, w siłach KFOR w Kosowie, w misji szkoleniowej NATO w Iraku oraz w pełnionej pod egidą Unii Europejskiej misji w Bośni i Hercegowinie.

Od kilku lat nasz kraj buduje nowe Siły Zbrojne. Mają one być nowoczesne, w pełni profesjonalne, dobrze wyszkolone i wyposażone. Chcemy, by nasza armia była zdolna - zarówno w sojuszu z NATO jak i samodzielnie - stawić czoła każdemu zagrożeniu. By dowodzili nią znakomici profesjonaliści, świadomi tego, jak ważna jest odpowiedzialność, którą na siebie przyjęli. I taka polska armia w dużym stopniu już jest. Jednak jej doskonalenie wymaga czasu i znacznego nakładu środków, a w najbliższej przyszłości przede wszystkim pilnego i konsekwentnego wdrożenia wszystkich zaleceń wynikających raportu z Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Czuję się głęboko zaszczycony, mogąc się w tym uroczystym dniu zwrócić do kadry, żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju, kombatantów, weteranów i wszystkich żołnierzy rezerwy i w stanie spoczynku, Narodowych Sił Rezerwowych, pracowników wojska, do wszystkich rodzin żołnierzy i ich bliskich - z najlepszymi życzeniami sukcesów w służbie i pracy oraz głębokiej satysfakcji zarówno ze swoich osobistych, jak i wspólnych zbiorowych dokonań".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d4m1rkv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m1rkv