Moneta z wyrzeźbionym w bursztynie Janem Pawłem II

Częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zleciło Mennicy Papieskiej przygotowanie złotej monety kanonizacyjnej z wizerunkiem Papieża Polaka wyrzeźbionym w bursztynie. Wybito jedynie 27 sztuk tej monety. Wpływy ze sprzedaży monety zostaną spożytkowane m.in. na organizację uroczystości dla niepełnosprawnych w dniu kanonizacji w Częstochowie.

Moneta z wyrzeźbionym w bursztynie Janem Pawłem II
Źródło zdjęć: © Fotolia | whitelook

Bursztyn od setek lat jest skarbem Morza Bałtyckiego, Polski i Polaków. Dlatego też największe na świecie muzeum pamiątek menniczych związanych z Janem Pawłem II postanowiło przygotować monetę w kształcie Polski ozdobioną bursztynem. Będzie ona dostępna w tygodniu przed kanonizacją Jana Pawła II.

– W naszej ekspozycji znajduje się ponad 9 tys. monet i medali poświęconych Papieżowi Polakowi. Ale takiej monety jak ta ozdobiona bursztynem jeszcze nie mieliśmy. Wierzę, że przyczyni się ona do popularyzacji naszej placówki w Polsce i za granicą oraz pomoże zebrać środki na zakup kolejnych pamiątek po Papieżu – mówi Krzysztof Witkowski, fundator Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Taki właśnie jest cel istnienia Mennicy Papieskiej, którą powołało muzeum.

Wewnątrz złotej monety o nazwie Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum (tj. wspaniały bursztyn), znajduje się wypukła bursztynowa rzeźba z wizerunkiem Jana Pawła II. Każda osoba, która zdecyduje się dołączyć do swojej kolekcji monetę, będzie mogła wybrać bursztynową rzeźbę (następnie zostanie ona umieszczona w krążku monetarnym). Autorem tego niezwykłego dzieła jest Mariusz Drapikowski, gdański bursztynnik, autor m.in. bursztynowo-brylantowej sukienki do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Cena promocyjna monety to 98 tys. zł (do 30 kwietnia). Potem wzrośnie do 125 tys. zł.

– Polska sztuka bursztynnicza nie ma sobie równych na świecie, a kanonizacja Jana Pawła II jest przełomowym wydarzeniem w historii naszego kraju. Dlatego też zdecydowałem się wziąć udział w niezwykłym projekcie przygotowania monety Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum- mówi Mariusz Drapikowski.

Dwunastouncjowa złota moneta najwyższej na świecie dostępnej próby tego kruszcu (999,9) dostępna jest jedynie w 27 sztukach, z czego 15 Mennica Papieska przeznaczyła do sprzedaży w Polsce, 6 w Europie i 6 na terenie innych kontynentów. Każda moneta została ozdobiona 27 diamentami – liczba ta symbolizuje długość pontyfikatu Jana Pawła II (27 lat). Moneta ma nominał 2014 dolarów NZD i jest prawnym środkiem płatniczym w Nowej Zelandii.

– Dodatkowo proponujemy możliwość personalizacji monety. Każdy kolekcjoner, który stanie się jej właścicielem, będzie mógł umieścić swoją inskrypcję na rancie monety - mówi Artur Sobolewski, Prezes Mennicy Papieskiej.

Wpływy ze sprzedaży monety zostaną spożytkowane m.in. na przygotowanie uroczystości w dniu kanonizacji Jana Pawła II dla osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że w tym roku Mennica Papieska przygotowała już największą srebrną monetę z wizerunkiem Jana Pawła II ozdobioną diamentami (zgłosiła ją do Księgi Rekordów Guinnessa). Wszystkie z 99 sztuk tej monety zostały już sprzedane bądź zarezerwowane.

Obraz
© (fot. mennica)
Źródło artykułu:Informacja prasowa
numizmatmonetamennica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)