Trwa ładowanie...
dzl47m9

Moody's oczekuje stabilizacji w polskim sektorze bankowym w 2014 roku

28.01. Warszawa (PAP) - Agencja ratingowa Moody's spodziewa się, że sytuacja polskiego sektora bankowego w 2014 roku będzie stabilna. Analitycy agencji przewidują, że rentowność i...

Share
dzl47m9

28.01. Warszawa (PAP) - Agencja ratingowa Moody's spodziewa się, że sytuacja polskiego sektora bankowego w 2014 roku będzie stabilna. Analitycy agencji przewidują, że rentowność i adekwatność kapitałowa polskich banków utrzyma się w 2014 roku na ubiegłorocznym poziomie.

Stabilna perspektywa Moody's dla polskiego sektora bankowego na 2014 rok wynika z jednej strony z przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego kraju, a z drugiej z utrzymania silnych fundamentów przez same banki. Analitycy agencji przewidują, że stabilna perspektywa całego sektora bankowego w Polsce przełoży się w 2014 roku również na stabilizację ratingów poszczególnych instytucji.

Moody's spodziewa się w tym roku utrzymania przez polskie banki ubiegłorocznej rentowności.

"Marże odsetkowe oraz wskaźniki takie jak zwrot na kapitale czy aktywach są w Polsce wysokie. Co prawda rosyjskie i tureckie banki osiągają wyższą rentowność, ale ceną za to jest wyższe ryzyko prowadzenia działalności w tych krajach" - powiedział na wtorkowej konferencji Irakli Pipia, starszy analityk w Moody's Investrors Service.

dzl47m9

W ocenie analityków Moody's sektor bankowy w Polsce posiada silną bazę kapitałową, co stwarza potencjał do rozwoju skali działalności, gdy pojawią się ku temu warunki. Wysokie wskaźniki kapitałowe polskich banków wynikają, zdaniem analityków agencji, m.in. z działań regulacyjnych, prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego, która kontroluje przepływ środków do akcjonariuszy polskich banków.

Moody's ocenia, że polski system bankowy posiada stabilną i zdywersyfikowaną bazę depozytową, przez co finansowanie działalności banków nie jest zależne od zachodnioeuropejskich właścicieli polskich banków, którzy od początku kryzysu stopniowo ograniczają środki przeznaczane na rozwój spółek zależnych. Analitycy agencji nie spodziewają się, aby w 2014 roku presja konkurencyjna zaburzyła stabilność w zakresie finansowania polskich banków. W tym roku wzrost aktywów w polskim sektorze bankowym będzie ich zdaniem zbieżny z tempem powiększania się bazy depozytów.

Moody's prognozuje ponadto stabilizację poziomu ryzyka kredytowego w Polsce. Zdaniem agencji polscy kredytobiorcy poprawią swoje bilanse w drugiej połowie roku.

Polska, ze stabilną perspektywą polskiego sektora bankowego przyznaną przez Moody's, jest wyjątkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem analityków agencji perspektywy prowadzenia działalności bankowej w pozostałych krajach regionu pozostaną w tym roku negatywne.

Zdaniem Moody's PKB w Polsce wzrośnie w 2014 roku do 2,5 proc. z 1,4 proc. w 2013 roku i będzie to jeden z najlepszych wyników w regionie. (PAP)

kuc/ ana/

dzl47m9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzl47m9
dzl47m9