Trwa ładowanie...
d2pv8kr
d2pv8kr

Moody's: Zmiany regulacyjne to największa niepewność dla banków z regionu CEE

Warszawa, 01.03.2017 (ISBnews) - Dyrektorzy finansowi banków w Europie Środkowo-Wschodniej są optymistyczni w ocenie środowiska operacyjnego w 2017 roku i w kolejnych latach, jednak nadchodzące zmiany regulacyjne, według nich, wprowadzają niepewność do tej działalności, wynika z sondażu Moody's Investors Service. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pv8kr

"Planowane nowe europejskie przepisy dotyczące adekwatności kapitałowej, zdolność absorpcji strat i sprawozdawczość finansowa mogą mieć znaczący wpływ na strukturę kapitałową banków Europy Środkowej i Wschodniej oraz powstanie dodatkowych kosztów" - powiedział analityk Moody's Armen L. Dallakyan, cytowany w komunikacie.

Spośród wszystkich badanych dyrektorów finansowych, 45% uważa zmiany regulacyjne za największy czynnik niepewności w ich działalności.

Większość CFO, tj. 63%, spodziewa się dalszego spadku marży odsetkowej netto z uwagi na środowisko niskich stóp procentowych, zaś 42% spodziewa się spadku poziomu zwrotu z kapitałów.

d2pv8kr

"Podzielamy ostrożne spojrzenie na rentowność banków w Europie Środkowej i Wschodniej, biorąc pod uwagę utrzymującą się presję na marże i stosunkowo wysokie wydatki napędzane wysokimi opłatami i kosztami regulacji" - powiedział także Dallakyan.

Pozytywną informacją jest oczekiwanie CFO co do dalszej poprawy jakości aktywów. Aż 89% dyrektorów finansowych spodziewa się podobnego lub niższego od ubiegłorocznego poziomu kredytów zagrożonych w 2017 roku z powodu dobrej sytuacji ekonomicznej.

Badanie objęło 19 CFO z banków w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Słowacji i Słowenii. Banki te stanowią ok. 30% łącznych aktywów bankowych w tych 5 krajach.

(ISBnews)

d2pv8kr

Podziel się opinią

Share
d2pv8kr
d2pv8kr