Trwa ładowanie...
d4eocsn
20-10-2016 14:46

Morawiecki: Będzie nowy podatek od handlu detal. lub rozwiązania z innych krajów

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie dotyczące podatku od sprzedaży detalicznej, a jeśli ono także nie zostanie zaakceptowane przez Komisję Europejską, zastosuje rozwiązanie francuskie lub hiszpańskie, które nie były kwestionowane przez Komisję, poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

d4eocsn
d4eocsn

"Mamy plan zaproponowania nowego podatku, aby go zaproponować i rozpocząć dialog z Komisją Europejską. Dochód z podatku jest wpisany do budżetu i jest to niecały 1 mld zł i jeśli odrzucą propozycję - zastosujemy rozwiązanie francuskie lub hiszpańskie, które nie były kwestionowane przez Komisję. Nim jednak w to wejdziemy to chcemy przetestować inne jeszcze rozwiązanie" - powiedział Morawiecki.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Jak informowała, jej obawy wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów, co przedsiębiorstwom o niskich przychodach da selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

W ub. tygodniu premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą wszczęcia szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, ale też przygotuje nowy projekt ustawy w tej sprawie.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił wcześniej, że nowa wersja podatku od sprzedaży detalicznej mogłaby nie zawierać żadnej kwoty wolnej i przewidywać jednolitą stawkę dla wszystkich przedsiębiorców.

(ISBnews)

d4eocsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eocsn