Trwa ładowanie...
d26so21
20-10-2016 13:35

Morawiecki: Chcemy wdrożyć rozwiązania dot. Prostej Spółki Akcyjnej w tym roku

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rozwoju będzie się starać, aby do końca roku wdrożyć rozwiązanie dotyczące Prostej Spółki Akcyjnej, zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

d26so21
d26so21

"Nie wiem, czy zdążymy wdrożyć to do końca roku, ale będziemy się starać. Jest to idealne rozwiązanie m.in. dla start-up'ów" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Pod koniec czerwca br. Ministerstwo Rozwoju przekazało do prekonsultacji "Zarys koncepcji Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)". Chodzi o opracowanie modelu nowego, trzeciego typu spółki kapitałowej - Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), która połączyłaby zalety spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej.

Koncepcja resortu zakłada uproszczenie formalności związanych z założeniem PSA.

"Biorąc pod uwagę potrzebę umożliwienia rozpoczęcia działalności, zwłaszcza typu startup, bez ponoszenia znacznych wkładów finansowych w początkowej fazie rozwoju, koncepcja zakłada rozwiązanie, zgodnie z którym PSA mogłaby być zarejestrowana z kapitałem zakładowym w minimalnej wysokości 1 zł, który dzieliłby się na udziały o minimalnej wartości 1 grosz" - czytamy w "Zarysie".

d26so21

Nie przewiduje się limitowania przedmiotu działalności, jaką prowadzić można będzie w formie tej spółki, zakłada też brak czasowego ograniczenia działania w formie Prostej Spółki Akcyjnej lub mechanizmów wymuszających przekształcenie w inną spółkę kapitałową. Zgodnie z koncepcją, akcje PSA nie powinny być przedmiotem obrotu na giełdzie.

Według resortu, PSA łączyłaby zalety spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) i spółki akcyjnej (łatwość obrotu jednostkami udziału w spółce, różnorodne możliwości ich uprzywilejowania).

(ISBnews)

d26so21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26so21