Trwa ładowanie...
d45sdtf
d45sdtf

Morawiecki: chcemy zachęcić firmy do inwestowania zgromadzonego kapitału (krótka3)

Na rachunkach firm jest ponad 240 mld zł, trzeba je zachęcać do wykorzystania tego kapitału; pobudzeniu aktywności gospodarczej będzie też służyć deregulacja, środki unijne i programy kredytowe - zagraniczne i krajowe - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Share
d45sdtf

"Chcemy pobudzić aktywność gospodarczą przez odpowiednie regulacje, deregulację, poprzez wykorzystanie pewnych możliwości będących w kompetencjach politycznych i gospodarczych naszego resortu" - powiedział Morawiecki na poniedziałkowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki.

Dodał, że na rachunkach firm jest zgromadzonych obecnie ponad 240 mld zł i trzeba aktywizować wykorzystanie tego kapitału. Jego zdaniem państwo polskie powinno stworzyć warunki dla inwestycji - żeby ich prowadzenie było jak najłatwiejsze.

"Ja nie liczę, że te wszystkie środki zostaną wykorzystane, bo jakiś bufor płynnościowy jest potrzebny firmom do normalnego działania. Ale niech 1/3 czy 1/4 (tych 240 mld zł) w szybki sposób zostanie uruchomiona, to, wraz z lewarem kredytowym, to pierwszy poważny impuls rozwojowy, impuls inwestycyjny" - zaznaczył.

Dodał, że kolejne impulsy to: środki unijne, programy kredytowe, zarówno zagraniczne i krajowe (np. plan Junckera, środki z EBI (Europejski Bank Inwestycyjny), EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju), celowe fundusze zamknięte spółek oraz wzmocnienie PIR (Polskich Inwestycji Rozwojowych).

d45sdtf

Podziel się opinią

Share
d45sdtf
d45sdtf