Trwa ładowanie...
d3ptgx0
15-02-2017 07:38

Morawiecki: Jest szansa, by wzrost PKB przekroczył 3,5% r/r w tym roku

Warszawa, 15.02.2017 (ISBnews) - Polska ma szansę przyspieszyć wzrost PKB do ponad 3,5% w tym roku (wobec 2,8% w ub.r.), uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

d3ptgx0
d3ptgx0

"To tempo podane przez Komisję Europejską, czyli 3,1%, to jest tempo, które nas nie do końca satysfakcjonuje w Polsce, ma być jeszcze lepsze, niż ten wynik. Myślę, że jest na to szansa - że osiągniemy wzrost przekraczający nawet może i 3,5%. Zresztą nasze budżetowe założenia to 3,6%" - powiedział Morawiecki w wywiadzie dla TVP Info.

"Więc mamy szanse na naprawdę bardzo mocny wzrost w Europie - zresztą razem z Rumunią i Irlandią będziemy w czołówce krajów UE pod względem wzrostu PKB" - podkreślił wicepremier.

Wcześniej w tym tygodniu Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,2 pkt proc. do 3,2% wobec szacunków z listopada ub.r. Prognoza na 2018 r. przewiduje tempo wzrostu PKB na poziomie 3,1%.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w szybkim szacunku danych, że wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) w IV kw. 2016 r. wyniósł 2,7% r/r (konsensus analityków ankietowanych przez ISBnews wynosił 2,5%). Wcześniej Urząd podawał, że w całym 2016 r. wzrost gospodarczy wyniósł 2,8%.

W ub. tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński prognozował, że wzrost gospodarczy w Polsce zacznie dynamicznie przyspieszać najprawdopodobniej na przełomie I/ II kw. tak, by w całym roku osiągnąć 3,5-3,6%

(ISBnews)

d3ptgx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ptgx0