Morawiecki: Poznań ma szanse na nowe inwestycje
Poznań ma szanse na nowe inwestycje; mogą tu powstać centra zaawansowanego outsourcingu - powiedział w czwartek w Poznaniu minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak zapewnił inwestycjami w stolicy Wielkopolski zainteresowane są "bardzo duże instytucje".
15.09.2016 14:25
Minister rozwoju nie chciał zdradzić bliższych szczegółów w tej sprawie, przyznał jednak, że te mogą być podane w najbliższym czasie.
"Rośnie zainteresowanie Wielkopolską, w szczególności Poznaniem jeśli chodzi o centra zaawansowanego outsourcingu tj. zarządzanie danymi, zarządzanie projektami ekonomicznymi, czy zarządzanie ryzykiem. To są już wyżej płatne prace, niż tworzone w Polsce od lat, tradycyjne call center" - powiedział.
Jak dodał, stolica regionu stała się "uznaną marką informatyczną". "Mogę powiedzieć, że Poznaniem interesuje się kilka bardzo dużych instytucji, które rozważają przesunięcie części funkcji nie tylko back office'owych (wsparcia - PAP), ale i middle, oraz front office'owych" - zaznaczył.
Minister zapewnił, że Wielkopolska jest ważnym miejscem jeśli chodzi o branżę meblarską, motoryzację, czy przemysł rolno-spożywczy. "Ma on poczesne miejsce w całej strategii rozwoju. To może być bardzo nowoczesny przemysł, z grupami producenckimi, które tu, w Wielkopolsce, mają długą tradycję" - zaznaczył.
"Wielkopolska z Poznaniem to ok. 10 proc. polskiego PKB, z ogromną dynamiką rozwoju, z dużym potencjałem eksportowym, bliskością do Niemiec. Jedną z naszych kluczowych branż jest branża meblarska, której serce bije w Wielkopolsce. W tym obszarze stawiamy na design, internet rzeczy; chodzi o nowoczesne meblarstwo z polskim wzornictwem dzięki któremu z czwartego czy piątego eksportera mebli na świecie, staniemy się trzecim czy drugim eksporterem" - powiedział.
Wicepremier zaznaczył, że cieszy się z otwieranej w październiku pod Wrześnią nowej fabryki Volkswagena. Zapewnił też, że na wsparcie może liczyć działający koło Poznania producent autobusów i tramwajów, w tym autobusów elektrycznych - Solaris Bus & Coach.
"Państwa, które odnoszą największe sukcesy gospodarcze i eksportowe na świecie tj. Tajwan, Korea czy Niemcy mają całą machinę promocji, wsparcia eksportu, gwarancji kredytów eksportowych. W Krynicy ogłosiliśmy program wsparcia dla różnych podmiotów; autobusy z napędem elektrycznym, których produkcja odbywa się w Solarisie, są wymienione w jednym z programów naszego planu" - powiedział.
"Zachęcamy samorządy do wprowadzenia autobusów elektrycznych do polskich miast. Słyszę, że Poznań jest proekologicznym miastem - może warto, żeby zainteresował się wymianą floty na autobusy elektryczne, by odejść od trujących pojazdów spalinowych" - dodał minister.
Mateusz Morawiecki pytany był także o plany względem Zakładów Cegielskiego. Jak stwierdził, poznańska spółka jest "w niezwykle trudnym położeniu" i zapewnił, że Cegielski ma szanse na odrodzenie.
"Nasi poprzednicy pokazali, że nie interesują się tymi częściami majątku po byłych perłach Wielkopolski, jak Zakłady Cegielskiego, czy Stomil Poznań, więc jeśli my tego nie zrobimy, to nikt tego nie zrobi. Dlatego rozmawiamy ministrem Macierewiczem o pewnych możliwościach rewitalizacji Stomilu. Odbudowa przemysłu szynowego i stoczniowego ma służyć też próbie odrodzenia Cegielskiego. Jest jednak za wcześnie by mówić o konkretnych planach" - powiedział.
Wicepremier, minister rozwoju podczas wizyty w Poznaniu odwiedził targi przemysłu meblarskiego i drzewnego Drema i Furnica. Spotkał się też z wielkopolskimi przedsiębiorcami.