Trwa ładowanie...
d3ts939

Morawiecki: w PFR zintegrowaliśmy instrumenty wsparcia rozwoju gospodarczego (opis)

W Polskim Funduszu Rozwoju zintegrowaliśmy instytucje i instrumenty wsparcia rozwoju polskiej gospodarki - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał: jest teraz jeden portal, gdzie każdy przedsiębiorca może szukać wsparcia z programów rozwojowych.

Share
d3ts939

PFR będzie koordynował m.in. instytucje bankowe, ubezpieczeniowe czy inwestycyjne, takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), która wkrótce zostanie przekształcona w Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). W środę Fundusz przedstawił zadania swoich jednostek.

"Za bardzo nikt w to nie wierzył, że uda się zintegrować to bardzo rozproszone środowisko. 120 różnych portali, kilka call-center, pięć ministerstw nadzorujących sześć czy siedem instytucji rozwojowych. Każda z nich na pewno starała się działać dobrze we własnym zakresie, każda w swoim własnym przekonaniu robiła wszystko, co możliwe, żeby popchnąć gospodarkę na właściwe tory, ale na pewno brakowało tego, co przez 25 lat było piętą achillesową polskiej polityki przemysłowej, polskiej polityki gospodarczej - czyli właśnie integracji, synchronizacji różnych działań gospodarczych" - podkreślił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj mamy jeden portal, jedno okienko, one stop shop, jak mówią koledzy Amerykanie, gdzie każdy przedsiębiorca, każdy samorządowiec może szukać swojego miejsca w tej ofercie instytucji rozwojowych" - podkreślił.

d3ts939

Tłumaczył, że wzorem dla Polski są rozwiązania prorozwojowe we Francji i Niemczech. Mają służyć biznesowi w ekspansji wewnętrznej i zewnętrznej. "30 mld zł kredytów, gwarancji dostępnych w przypadku ekspansji zagranicznej, eksportowej, kapitałowej, to jest to osiągnięcie konkretne, którego tutaj dokonaliśmy" - zaznaczył Morawiecki.

"Chodzi nam o to, żebyśmy rzeczywiście pokazali, że najlepszą polityką gospodarczą nie jest brak polityki gospodarczej, tylko polityka dostosowana do współczesnych realiów. To jest taka +agile'owa+, zwinna polityka, która uwzględnia realia dyrektyw europejskich i różnych wymogów, które płyną do nas z prawa europejskiego, ale również uwzględnia pewne szanse. Taką szansą jest elektromobilność (...), gdzie naprawdę mamy szansę przeskoczyć pewien etap" - mówił.

"Mam nadzieję, że poprzez Polski Fundusz Rozwoju (...) pokazujemy, iż mamy i wizję i działania i przez nie chcemy nie tylko wyrwać Polskę z pułapki średniego rozwoju, ale pokazać, że możemy działać i konkurować z najlepszymi na świecie" - dodał.

Wsparciu ma służyć zintegrowane centrum informacji i obsługi dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych zainteresowanych instrumentami rozwoju. Według PFR jest to element rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która przewiduje integrację polskich instytucji rozwojowych poprzez stworzenie silnego centrum kompetencyjnego oraz wzmocnienie ich zdolności finansowania projektów kluczowych dla polskiej gospodarki.

d3ts939

Morawiecki wskazał, że filarem rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są innowacje, w tym powołany w PFR wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz PZU fundusz venture capital, opiewający na blisko 3 mld zł. "Teraz zastanawiamy się, jak pozyskać wystarczającą liczbę projektów. Rzadko taki problem bywa w Polsce, zwykle brakuje pieniędzy na projekty. Nam brakuje projektów do pieniędzy, które są" - zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier zapewnił, że państwo będzie wspierać przedsiębiorców, pomagać w ekspansji zagranicznej, poprzez dyplomację ekonomiczną. "To właśnie PAIiIZ, wkrótce przemianowany na Polską Agencję Handlu i Inwestycji, w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju, otwiera nowe placówki na całym świecie. Zwłaszcza (tam - PAP), gdzie chcemy zdywersyfikować nasze działania, gdzie chcemy zdecydowanie zwiększyć eksport naszych produktów, ale również ekspansję kapitałową naszych przedsiębiorców" - zauważył.

Wymienił w tym kontekście nowe polskie placówki w Nigerii, Wietnamie, Serbii, USA i Iranie.

Jak podał PFR, całkowita wartość instrumentów finansowania eksportu, jakie udostępni w postaci gwarancji, ubezpieczeń i kredytów eksportowych oraz inwestycji Funduszu Ekspansji Zagranicznej wynosi 60 mld zł. Fundusze inwestycyjne PFR dysponują 5 mld zł na inwestycje infrastrukturalne i samorządowe, w tym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ponadto, PFR przeznaczy 2,8 mld zł na inwestycje w młode innowacyjne firmy i nowoczesne technologie.

d3ts939

Podziel się opinią

Share
d3ts939
d3ts939