Trwa ładowanie...
d2qc1ur

Mostostal Zabrze dokonał odpisu na 13 mln zł, który obciąża wynik 2015 r.

Warszawa, 14.04.2016 (ISBnews) - Mostostal Zabrze zdecydował o dokonaniu odpisu w wysokości ok. 13 mln zł na należności z kontraktu w RPA z DBT Technologies, który przełoży się na skorygowanie jednostkowego oraz skonsolidowanego wyniku finansowego netto za rok 2015, podała spółka.

Share
d2qc1ur

"Zarząd [...] informuje, że podjął kolejny raz próby zawarcia porozumienia w sprawie uznania przez DBT Technologies (Pty) przychodów i należności emitenta związanych z realizowanymi w RPA kontraktami na montaż filtrów workowych spalin w elektrowniach opalanych węglem kamiennym w Kusile i Medupi, które zakończyły się niepowodzeniem. W związku z tym zarząd emitenta postanowił o nieujmowaniu przychodów oraz dokonaniu odpisów z ww. tytułu, co przełoży się jednocześnie na skorygowanie jednostkowego oraz skonsolidowanego wyniku finansowego netto za rok 2015 o ok. -13 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Decyzja nie oznacza zakończenia rozmów w przedmiotowym temacie. Spółka będzie dążyła do zawarcia porozumienia końcowego dotyczącego rozliczenia finansowego kontraktów, podano również.

W marcu Mostostal Zabrze podawał, że liczy, iż uniknie arbitrażu ws. spornych roszczeń i tym samym konieczności dokonania odpisu w kwocie ok. 13,5 mln zł na należności z kontraktu w RPA z DBT Technologies. Według wiceprezesa Dariusza Pietyszuka, nie było wtedy przesłanek dla dokonania odpisu, choć ryzyko istniało.

d2qc1ur

Pietyszuk powiedział wtedy, że brak porozumienia może oznaczać "długotrwały i kosztowny" arbitraż, a spółka "nie może mieć takiej kwoty nieodpisanej przez okres 2-3 lat".

W grudniu 2012 r. Mostostal Zabrze podpisał z DBT Technologies dwie umowy na montaż filtrów workowych spalin w budowanych w RPA dwóch największych na świecie elektrowniach na węgiel kamienny: Kusile i Medupi. W maju 2014 r. Mostostal wypowiedział umowy w związku z faktem niewypełniania przez zamawiającego podstawowych zobowiązań, co uniemożliwiło prawidłową i terminową realizację,

Pod koniec lutego spółka podała w raporcie, że w 2015 r. miała 16,32 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 18,53 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2015 r. wyniósł 25,68 mln zł wobec 9,28 mln zł zysku rok wcześniej.

Mostostal Zabrze realizuje inwestycje budowlane dla przemysłu petrochemicznego i chemicznego, hutniczego, motoryzacyjnego, energetyki, budownictwa związanego z ochroną środowiska, obiektami użyteczności publicznej oraz infrastrukturą komunikacyjną. Produkuje i zajmuje się montażem konstrukcji stalowych oraz wykonuje specjalistyczne prace montażowe w sektorze energetycznym. W 2015 r. spółka miała 758 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d2qc1ur

Podziel się opinią

Share
d2qc1ur
d2qc1ur