Trwa ładowanie...
d24jl6h

Możliwa kolejna podwyżka stóp jeszcze przed X '08 - Skrzypek

Rada daje sobie czas na obserwowanie skutków dotychczasowych podwyżek stóp procentowych, a napływające dane oraz sytuacja gospodarcza mogą skłonić RPP do reakcji jeszcze przed kolejną publikacją projekcji inflacji, czyli przed październikiem. Obecnie trudno ocenić, czy i kiedy dalsze dostosowanie polityki pieniężnej będzie konieczne - ocenia Sławomir Skrzypek, prezes NBP.
Share
d24jl6h

_ Rada nie wiąże sobie rąk do października. Oprócz projekcji inflacji analizujemy na bieżąco pojawiające się dane. Projekcja inflacji stanowi jedną z przesłanek decyzji o stopach procentowych, ale oprócz niej bierzemy pod uwagę wszelkie informacje istotne z punktu widzenia perspektyw inflacji. Jeżeli RPP uzna, że konieczne jest dalsze dostosowanie polityki pieniężnej, to może podwyższyć stopy wcześniej niż w październiku _ - powiedział na spotkaniu z ekonomistami w siedzibie PAP prezes NBP.

Podkreślił równocześnie, że czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego będzie również brana pod uwagę, choć nie wpłynie bezpośrednio na decyzję o ewentualnym dalszym zacieśnieniu polityki monetarnej.

_ Polityka innych banków centralnych jest brana przez nas pod uwagę. Zaznaczam jednak, że podwyżki stóp o 200 pkt bazowych dokonane od kwietnia 2007 r. nie były uzależnione ani od decyzji FED, ani EBC, ani innego banku centralnego _ - powiedział Skrzypek.

_ Nie chciałbym, by ktokolwiek wysnuwał wniosek, że podniesienie stóp procentowych o 25 pkt bazowych przez EBC skutkować będzie tą samą decyzją z naszej strony. Może, ale nie musi. Powtarzam, że nasze decyzje nie są bezpośrednio uzależnione od decyzji innych banków centralnych _ - dodał.(PAP)

kba/ mak/ osz/

d24jl6h

Podziel się opinią

Share
d24jl6h
d24jl6h