Możliwe porozumienie pomiędzy Gazpromem a UE

Według Siergieja Komleva, dyrektora departamentu wykonawczego Rozwoju Biznesu Międzynarodowego w firmie Gazprom Eksport, rosyjski Gazprom i UE mogą dojść do porozumienia ws. Trzeciego Pakietu Energetycznego, zanim w marcu wejdą w życie unijne przepisy regulujące stosunki w sektorze energetycznym.

Możliwe porozumienie pomiędzy Gazpromem a UE
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

„Chociaż nasze interesy nie pokrywają się w pełni z interesami UE, istnieją pewne kwestie, w których możemy znaleźć wspólne pole do negocjacji nad uregulowaniem przepisów Trzeciego Pakietu Energetycznego. Dzięki temu będzie można zminimalizować negatywne konsekwencje, jakie Trzeci Pakiet Energetyczny może mieć dla Federacji Rosyjskiej i Gazpromu”, powiedział Komlev w piątek 11 lutego br. na spotkaniu Stowarzyszenia Rosyjskiego Gazu.

Trzeci Pakiet Energetyczny UE nakazuje rozdzielenie sprzedaży gazu od jego transportu oraz zapewnienie dostępu do infrastruktury stronom trzecim. Gazprom, który dostarcza Europie 25% gazu oraz zajmuje się jego wydobyciem i transportem, stanowczo sprzeciwia się tym przepisom, twierdząc, że wstrzymają one inwestycje w infrastrukturę transportu gazu.

Trzeci Pakiet Energetyczny wejdzie w życie 3 marca br. Według Komleva, wprowadzenie tych przepisów oznaczałoby konieczność zmiany kontraktów długoterminowych i mogłoby zagrozić bezpieczeństwu sieci rurociągów tranzytowych należących do Gazprom, znajdujących się na terenie Europy.

_ Informacje dodatkowe _
_ Rocznie Polska zużywa ok. 13.7 miliarda metrów sześciennych gazu, z czego ok. 30% pochodzi z zasobów krajowych. W 2009 Gazprom dostarczył Polsce 9 miliardów metrów sześciennych gazu. Umowy na dostawy gazu oraz jego przesył przez terytorium Polski obowiązują odpowiednio do 2022 i 2019r. W październiku 2010r. Gazprom i PGNIG podpisały porozumienia ws. zwiększenia od 2010 r. dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Szczególne znaczenie miał aneks do umowy, zakładający możliwość zwiększenia eksportu gazu do Polski do 11 miliardów metrów sześciennych, w zależności od polskiego zapotrzebowania na ten surowiec. PGNiG jest największą w Polsce firmą z sektora paliwowego, działającą na rynku ropy i gazu, zajmującą się produkcją energii, jej przechowywaniem i transportem, budową sieci transportu energii oraz eksportu i importu gazu ziemnego. _

gazpromuehandel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)