Trwa ładowanie...

MPiPS: 476 dofinansowanych projektów na aktywizacje seniorów

476 projektów aktywizacji osób starszych zostało dofinansowanych z budżetu państwa w ramach tegorocznej edycji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Łączny budżet Programu na te lata wynosi 280 mln zł.

MPiPS: 476 dofinansowanych projektów na aktywizacje seniorówŹródło: Fotolia, fot: Andy Dean
d342fsi
d342fsi

Organizacje, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych mogły w tym roku liczyć na dotacje w wysokości od 20 do 200 tys. zł.

Organizacje, występując o dofinansowanie, składały oferty na prowadzenie programów z zakresu jednego z czterech priorytetów: "edukacja osób starszych", "aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową", "partycypacja społeczna osób starszych" oraz "usługi społeczne dla osób starszych".

Jak poinformowało Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w tym roku najwięcej ofert złożyły organizacje z województw: mazowieckiego (410), małopolskiego (267), dolnośląskiego (243) i śląskiego (232). Dofinansowanych zostało 476 projektów (stan na 2 lipca br.). Wśród wybranych ofert jest 98 z województwa mazowieckiego, 77 z małopolskiego, 54 z śląskiego. Średnia kwota dotacji wyniosła 79,7 tys. zł.

- Najmniej projektów realizują województwa najbardziej narażone na zmiany demograficzne, gdzie największy jest udział osób starszych w populacji - szczególnie województwa opolskie i świętokrzyskie - powiedziała podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MPiPS Marzena Breza.

d342fsi

Jak dodała, mała liczba ofert zgłaszanych z tych rejonów związana jest z mniejszą liczbą i niższą aktywnością lokalnych organizacji pozarządowych.

Głównymi celami "Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020" są poprawa jakości życia osób starszych i pełniejsze wykorzystanie ich potencjału.

Z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że w 2011 r. osoby starsze stanowiły 23,9 proc. ludności państw Unii Europejskiej. Te same trendy obserwujemy w Polsce. Udział osób starszych w polskim społeczeństwie systematycznie rośnie. W 1988 r. ludność w wieku 60+ stanowiła 14,5 proc. populacji, a w 2010 r. już 19,6 proc. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25 proc. ludności Polski.

d342fsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d342fsi