Trwa ładowanie...
d2rhxv5
prawo
14-11-2013 10:04

MPiPS nt. ochrony miejsc pracy (komunikat)

...

d2rhxv5
d2rhxv5

14.11. Warszawa - MPiPS informuje:

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników podczas przestoju ekonomicznego, dodatkowe środki na szkolenia oraz na opłacenie należnych od pracodawcy składek na ubezpieczenia społeczne pracowników to główne założenia przyjętej w październiku ustawy o ochronie miejsc pracy.

- Korzystamy ze sprawdzonych w ustawie antykryzysowej rozwiązań, które skutecznie chronią miejsca pracy - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Ze wsparcia mogą korzystać przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów łącznie nie mniejszy niż 15 proc. w ciągu 6 kolejnych miesięcy w roku.

Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika w wysokości do 1,1 tys. zł., wypłacane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Takie wsparcie może trwać maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o dofinansowanie.

d2rhxv5

W przypadku przejściowych trudności istnieje także możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika, nawet do połowy etatu, ale tylko przez maksymalnie 6 miesięcy. Pracownik, któremu obniżono wymiar czasu pracy, ma zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Wprowadzenie takich rozwiązań będzie jednak wymagało podpisania układu zbiorowego lub porozumienia ze związkami zawodowymi czy, w przypadku ich braku, z przedstawicielami pracowników. - Zmiany nie mogą być narzucane pracownikom, to powinna być wspólna decyzja wszystkich zainteresowanych stron - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Gdzie wystąpić o pomoc? Pracodawca powinien zgłosić się do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy. Marszałek ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji o udzieleniu wsparcia.

Na jaką pomoc może jeszcze liczyć przedsiębiorca? Podczas obowiązywania przestoju lub obniżonego wymiaru pracy może również wystąpić do starosty o dofinansowanie szkolenia pracowników. Takie dofinansowanie może wynieść maksymalnie 80 proc. kosztów szkolenia i do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 11,3 tys. zł.

d2rhxv5

- Szkolenia w czasie przestoju pozwolą uzupełnić braki w wiedzy lub nawet przekwalifikować pracowników. A to z kolei przełoży się na konkurencyjność firmy i jego kondycję. W ten sposób chcemy utrzymać jak najwięcej miejsc pracy - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

W odróżnieniu od ustawy antykryzysowej z 2009 r., zrezygnowano z obowiązku przedstawienia przez przedsiębiorcę programu naprawczego. - Chcemy jak najbardziej uprościć przyznawanie pomocy dla przedsiębiorców, tak aby wszyscy, którzy tego potrzebują, mogli z niej swobodnie korzystać - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Już dzisiaj (czwartek) na pytania dotyczące ustawy odpowiadać będą eksperci ministerstwa. Każdy może je zadać na Facebooku (www.facebook.com/ZielonaLinia19524) lub telefonicznie pod numerem 22 438 93 72. Eksperci będą dostępni w godzinach 11-13 na Facebooku. Dyżur telefoniczny potrwa dłużej - od godziny 10 do 14.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d2rhxv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rhxv5