Trwa ładowanie...
d3g3e2t
d3g3e2t
gw

MPiPS ws. ostatnich artykułów "Gazety Wyborczej" (komunikat)

...
Share
d3g3e2t

18.12. Warszawa - Przekazujemy treść pisma Biura Prasowego MPiPS w sprawie ostatnich artykułów "Gazety Wyborczej":

Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej Pan Adam Michnik ul. Czerska 8/10 00-732 Warszawa

W związku z artykułami w Gazecie Wyborczej "Emerytura? Idziesz, kiedy chcesz" (GW z 16 grudnia 2009, autorzy Leszek Kostrzewski i Piotr Miączyński, załącznik nr 1), "Emerytura, kiedy chcesz" (GW z 17 grudnia 2009, autorzy Leszek Kostrzewski i Piotr Miączyński, załącznik nr 2), "Szukamy wyższej emerytury dla pani minister" (GW z 18 grudnia 2009, autorzy Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński, Marcin Bojanowski, załącznik nr 3).

d3g3e2t

Szanowny Panie Redaktorze,

artykuły wymienione wyżej odsłaniają "warsztat" pracy dziennikarskiej (czy jeszcze dziennikarskiej?), który zasługuje na wyrazy najwyższego potępienia.

Jeżeli inne artykuły w Gazecie Wyborczej są tworzone w taki sam sposób, to jaka jest wartość merytoryczna tych "informacji"?

Manipulacja panów Leszka Kostrzewskiego, Piotra Miączyńskiego, Marcina Bojanowskiego, zatrudnionych na etatach dziennikarzy w Gazecie Wyborczej polega na tym, że:

d3g3e2t

1. Minister Jolanta Fedak udzieliła im wywiadu 18 listopada 2009 roku. Wywiad ten nie został opublikowany w rozsądnym terminie, lecz przetrzymany i opublikowany po miesiącu 17 grudnia 2009 roku.

2. Zanim wywiad udzielony miesiąc wcześniej został opublikowany 17 grudnia 2009 roku, trzy zdania z tego wywiadu posłużyły za kanwę tzw. newsa i podstawę artykułu z 16 grudnia. Z trzech zdań o różnych wariantach możliwych rozwiązań w systemie emerytalnym - wypowiedzianych pod koniec wywiadu - uczyniono informację o pracach legislacyjnych ministerstwa.

3. Osoby zatrudnione na etacie dziennikarzy dwukrotnie skłamały (w dniach 17 i 18 grudnia), że minister udzieliła owego wywiadu 16 grudnia - cytat z 17 grudnia: "oświadczył wczoraj w siedzibie "Gazety" premier. Minister Fedak zdradza nam szczegóły" i cytat z 18 grudnia: "wczoraj ze smutkiem w głosie".

4. Mimo wezwania w mailu z 17 grudnia do sprostowania kłamstwa, nie tylko informacji nie sprostowali, ale to samo kłamstwo zostało powtórzone następnego dnia, tzn. 18 grudnia: "wczoraj ze smutkiem w głosie".

d3g3e2t

5. W dniu 17 grudnia 2009 roku otrzymałam dziwny mail od osoby zatrudnionej na stanowisku dziennikarza pana P. Miączyńskiego z kuriozalną prośbą.

6. W imieniu minister J. Fedak odmówiłam skorzystania z usługi pośrednictwa zaoferowanej przez dziennikarza.

7. Jak to jest możliwe, że osoby, które pracują na etatach dziennikarskich w GW i zajmują się problematyką ubezpieczeniową, jednocześnie są akwizytorami towarzystw ING i Generali? Zapewne ich materiały na temat ubezpieczeń w związku z tym nie zyskują na bezstronności.

8. Jaki interes społeczny miał na myśli P. Miączyński wysyłając maila z propozycją pośrednictwa i na podstawie tego maila pisząc artykuł o niczym z 18 grudnia?

d3g3e2t

9. W obronie jakiego interesu społecznego stanął dziennikarz (?), akwizytor (?) P. Miączyński montując prowokację dziennikarską? Co ona miała udowodnić? Że trzeba płacić właśnie do ING i Generali? Czemu nie wymieniono nazw innych firm? Jak zinterpretować takie działanie dziennikarzy (chyba jeszcze dziennikarzy) szanowanego tytułu prasowego? Chyba, że sprawa jest bardzo prozaiczna - chodzi tylko o wierszówkę. Jest to lekcja poglądowa, jak z jednego wywiadu "natłuc" kilka tysięcy znaków. Tylko, co to "tłuczenie" ma jeszcze wspólnego z dziennikarstwem?

Dlatego prosimy o wydrukowanie w najbliższym numerze GW sprostowania wraz z przeprosinami następującej treści.

"GW oświadcza, że wywiad wydrukowany 17 grudnia został jej udzielony 18 listopada 2009 roku. W związku z tym nieprawdą jest, że dziennikarze GW przeprowadzili ten wywiad 16 grudnia.

GW oświadcza, że minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak nigdy nie prosiła pracowników GW o pomoc w poszukiwaniach wyższej emerytury dla siebie.

d3g3e2t

GW przeprasza panią Jolantę Fedak za nadużycie jej zaufania do pracowników Gazety Wyborczej".

Jednocześnie oświadczam, że sprawa zostanie skierowana do Komisji Etyki Mediów.

Z wyrazami szacunku

Dr Bożena Diaby Dyrektor Biura Prasowego MPiPS Rzecznik MPiPS

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3g3e2t

Podziel się opinią

Share
d3g3e2t
d3g3e2t